geslaagde leerlingen van de bedrijfsschool ontvangen diploma BEDRIJFSSCHOOLNIEUWS 10 band met de geringe kolenberging waren zij slechts bruikbaar onder de kust van Java. Bovendien konden zij geen troepen meenemen en waren ook daarom niet geschikt om aan acties op grotere afstand deel te ne men. Met veel succes heeft men de raderboten echter ge bezigd voor het in kaart brengen van de Javakust. Het onderhoud van de „Hekla" en „Etna' was zeer kostbaar. De ijzeren rompen oxydeerden spoedig en daar men op Java niet over dokken beschikte, moes ten de schepen geregeld gekield worden. Dit ge schiedde te Onrust aan de wal en te Soerabaja met behulp van een kiellichter. Ook aan de ketels waren veel reparaties noodzakelijk. De oorzaak hiervan was het gebruik van de injectie condensor, wat zware aanzetting in de waterruimte van de ketels ten gevolge had. Zo werd er met de eerste stoomschepen nogal gesuk keld, maar men deed gaandeweg vaak interessante er varingen op, wat bijvoorbeeld blijkt uit een medede ling van 1842: „dat gebleken is dat het condenswater, wat van de hoofdmachine werd afgetapt, zeer ge schikt was voor kook- en wasdoeleinden, maar zon der enige kracht, zodat de kippen, eenden en bloed zuigers aan boord er aan stierven". In 1842 werd bij Koninklijk Besluit bepaald, dat de in Oost-Indië dienstdoende stoomschepen „Hekla" en „Etna" voortaan de namen „Banda" en „Ternate" zouden dragen. De oorspronkelijke namen werden aan nieuwe marineschepen gegeven. Van de beide gouvernementsstomers wordt nadien niets meer ver meld en aangenomen moet worden, dat zij, gezien de hoge kosten van onderhoud, reeds spoedig van de sterkte zijn afgevoerd. A. v. D. In de feestelijk versierde kantine van de Bedrijfs school reikte de heer W. G. E. Valk, chef van de school, op vrijdagavond, 12 oktober, diploma's uit aan de geslaagde leerlingen. Drie kandidaten waren voor het examen gezakt. In de enveloppe met de waardevolle papieren, bevond zich ook een persoonlijke gelukwens van de directie. Tevens stortte het bedrijf op een spaarbankboekje voor iedere geslaagde een aanloopbedrag van honderd gulden. De heer Valk reikte de enveloppe over met een per soonlijke toespraak tot ieder van de gelukkigen. Daar uit bleek wel, dat er naast „aanpakken" nog gelegen heid genoeg is om in de onbezorgde jeugdjaren op humorvolle manieren overtollige energie te spuien. Een bijzondere vermelding kreeg Jan Hersbach voor zijn prachtige cijferlijst. Hij werd dan ook als „beste leerling van het jaar" beloond met een boek. In zijn openingswoord heeft de heer Valk de jonge lui, de ouders en/of verloofden, het lerarenkorps, de afgevaardigden van Bemetel (de heren A. C. Cheret en G. P. L. Koudstaal), de heren C. H. Meeuwisse en J. Th. Corver, de vertegenwoordigers uit bedrijfslei ders- en bazenkringen en de vertegenwoordiger van de Ondernemingsraad van harte welkom geheten. De heer Corver feliciteerde de jongelui met hun suc ces en gaf vervolgens een overzicht van de groei van het aantal leerlingen. In I960 waren er ongeveer 150 leerlingen. In 1961 volgden er 260 leerlingen de op leidingen en in 1962 begonnen de lessen met 325 jongens. Het lerarenkorps is nu bijna volledig. Aan de opleiding in de school worden kosten noch moeiten gespaard. Om de jongelui sneller en gemakkelijker te doen wen nen aan het bedrijfsklimaat werd met ingang van de cursus 1961/62 een nieuw schema van maatregelen ontworpen. Daarbij behoren o.m. de zgn. „leerhoe- ken" in verschillende werkplaatsen, waar de leerlin gen via het werk met het toezichthoudend personeel en de oudere bedrijfsgenoten contact krijgen. De heer Corver wees er in dit verband ook op, dat

Wilton Fijenoord Nieuws | 1962 | | pagina 14