EUROPESE KALEIDOSCOOP Italië werd een industriële grootmacht. (^|)NIEUWS 14 Wie Italië alleen maar als vakantieland ziet, als het land waar bijna altijd de zon schijnt en een verre gende en vermiezerde vakantie onmogelijk lijkt, zal het misschien niet zijn opgevallen, dat dit land in korte tijd een industriële grootmacht is geworden. In onze verbeelding zien we Italië meestal als een land waar veel armoede heerst - denk eens aan de sloppen van Napels, aan de hoogvlakten van Zuid- Italië, waar een boek als „Christ stopped at Eboli" kon ontstaan -, waar de mannen óf schoorstenen vegen óf ijsjes verkopen en de paleizen de mooiste van de wereld zijn. Én de romantiek als een soort nationaal produkt wordt gehanteerd. Maar er is veel veranderd in Italië. Zeker, de ar moede is nog niet overwonnen en de achterstand in de woningbouw is nog groter dan bij ons, maar de Italianen zijn hard bezig die achterstand op andere Europese landen in te lopen. In tien jaar tijd heeft Italië zijn industriële produktie kunnen verdubbe len, een produktie, die mede dank zij moderne vormgeving en lage prijs exportkanalen vond naar alle delen van de wereld. Kantoormachines, auto's, wasmachines, koelkasten, gereedschappen, schoenen, damesmode-artikelen, speelgoed, schepen, chemi sche produkten; met een wassende stroom van pro- dukten klimt Italië hoger op de trappen van de welvaart. Wat is daarvan de oorzaak? Bij de beantwoording van die vraag moeten we voorzichtig zijn. En ons vooral niet schuldig maken aan dat schijnbaar zo eenvoudige dat-is-oorzaak-en-dat-is-gevolg. In de economie van een land spelen zóveel factoren een rol dat men altijd met enig voorbehoud zijn con clusies moet trekken. Wanneer we toch een poging willen wagen dan moeten we in de eerste plaats noemen het „arbeidsreservoir" in Zuid-Italië. Dat begrip „arbeidsreservoir" is een modern woord voor werkloosheid. We zullen niet twisten of het één beter is dan het ander, maar het betekent in ieder geval, dat de Italiaanse industrie, die aanvankelijk zeer sterk in het noorden, maar nu ook in het zui den tot ontwikkeling komt, voldoende arbeids krachten had en heeft om te kunnen groeien. Een andere reden, beter gezegd, een oorzaak zijn de aardgasvondsten in de Po-vlakte geweest, waardoor de industrie goedkope energiebronnen heeft. Goed kope energie, goedkope arbeidskrachten, uitmunten de ontwerpers en een gunstige conjunctuur, het zijn belangrijke pilaren, waarop de industrialisatie van Italië is gegrondvest. Nog steeds stromen duizenden Italianen uit het zuiden naar het noorden, naar de vleespotten van de Po-vlakte. Daar is werk in overvloed, daar ma ken zij kennis met totaal andere levensgewoonten, want men moet goed bedenken dat het verschil in levenswijze tussen de Noord-Italiaan en de Zuid- Italiaan zeer groot is. Eeuwenlange armoede en afzondering van de bui tenwereld hebben de Zuid-Italiaan het stempel van de lethargie gegeven. Plotseling worden ze in de maalstroom van een moderne industriële wereld geworpen met alle voordelen, maar ook met alle nadelen van dien, zowel voor de man individueel als voor zijn gezin. De Italiaanse regering poogt hierin tegemoet te komen door omvangrijke wo ning- en scholenbouwprogramma's, maar de aanwas van arbeidskrachten uit het zuiden is zó groot dat men er nauwelijks tegen opgewassen is. Het gaat tenslotte om 80.000 mensen per jaar, die het zui den verlaten om zich in Milaan of Turijn een nieuw bestaan op te bouwen Daarbij komt nog dat de meerderheid niet lezen of schrijven kan. Sociale problemen zijn daarvan het gevolg, waarvan men de omvang niet kan schat ten. De ondernemingen zelf proberen ook een op lossing daarvoor te zoeken door het geven van ele mentair technisch onderwijs, maar het is wel dui delijk, dat de zaken op grote schaal centraal moe ten worden aangevat om een vakbekwame en ge- emancipeerde arbeidersbevolking te scheppen. Sociale problemen dus, problemen, welke mede een gevolg zijn van een spectaculaire economische ont wikkeling, die de lire tot een harde valuta heeft ge maakt, een ontwikkeling ook, die heel wat Europese ondernemers slapeloze nachten bezorgt. Neem de Franse industrie van koelkasten bijvoorbeeld. Die is overspoeld door het goedkopere Italiaanse pro dukt, zo sterk zelfs, dat de Italiaanse import op dit gebied 25 van de Franse produktie betekent. En de gevolgen zijn niet uitgebleven: één Franse fabriek van koelkasten failliet, één fabriek door een Amerikaans concern opgekocht, één fabriek, die ook andere produkten maakt, heeft haar koelkas tenafdeling opgeheven, twee andere fabrieken heb ben een groot deel van het personeel moeten ont slaan en voor alle geldt dat de werktijden belangrijk moesten worden ingekort. Nee, niet voor niets heeft Italië de snelst groeiende export van alle landen van de E.E.G. Of dit zo zal blijven is een andere vjraag. Natuurlijk stijgen ook in Italië de lonen, stijgen dus de arbeidskosten van het produkt en daardoor de prijs van het produkt. Op een ge geven moment zal er een evenwichtssituatie zijn ontstaan en kan men de balans opmaken. Dan zal men verheugd kunnen zijn, dat de armoede in Italië is verdwenen, maar de man, die zijn onder neming inmiddels in de concurrentie ten gronde zag gaan, zal daar waarschijnlijk met gemengde ge voelens aan denken

Wilton Fijenoord Nieuws | 1962 | | pagina 18