Normalisatie Orgaan van en voor het personeel van Wilton-Fijenoord Schiedam in het bedrijf, nationaal en internationaal 1 (['J jij) NIEUWS Wat is het? In Koenen's Woordenboek wordt het woord „nor malisatie" als volgt omschreven: het beperken van het aantal soorten van een handelsartikel tot enkele soorten, die dan nauwkeurig omschreven worden wat betreft gewicht, afmeting, kwaliteit, enz. Wie houden zich ermee bezig? Om enig begrip te krijgen hoe in ons bedrijf, in ons land en internationaal het normalisatieproces bezig is te groeien, heeft de redactie zich gewend tot ir C. Boerman, die sinds januari 1962 met de leiding van alle normalisatieactiviteiten van ons bedrijf is belast. Bij hem komen de vele draden bijeen, die - gebun deld tot één geheel - de „Bedrijfsnormaüsatie" vor men. Normalisatie vindt plaats op verschillende niveau's, aldus de heer Boerman. Van groot naar klein kun nen we o.a. onderscheiden: 1. internationale normalisatie door de Internatio nal Organization for Standardization: ISO-aan- bevelingen; 2. nationale normalisatie door het Nederlands Normalisatie-instituut: NEN-normen; 3. bedrijfsnormaüsatie: W.F.-normen. De internationale normalisatie is tengevolge van de grote verscheidenheid van volken, omstandig heden, werkwijzen en goederen bijzonder moeilijk en verloopt dan ook langzaam. Hier geldt als overal elders: zoveel hoofden zo veel zinnen. Nationaal, d.w.z. in Nederland, zijn ca. 530 norm commissies van het Nederlands Normalisatie-insti tuut, bestaande uit deskundigen, bezig met het nor maliseren van allerlei onderwerpen. Het resultaat is een groot aantal NEN-normen, waarin gege vens zijn vastgelegd over materialen en voorwer pen en over werkwijzen en voorschriften, teneinde de grote verscheidenheid ervan te beperken, de verwisselbaarheid te vergroten en de efficiency te bevorderen. De normalisatie binnen een bedrijf of concern vindt plaats door of onder leiding van de bedrijfs- normaüsatieafdeling. De bedrijfsnormaüsatie maakt zoveel mogelijk ge-

Wilton Fijenoord Nieuws | 1962 | | pagina 3