schimmels in de natuur geen schimmel van Sinterklaas maar De vorige keer lazen jullie het een en ander over verschil lende vormen van paddestoelen. Nu gaan we eens kijken naar veel kleinere schimmels, die je thuis zelf kunt kweken. schimmel op brood Maak een sneetje brood vochtig en leg het op een glazen schaaltje of in een inmaakpot. Laat het een half uurtje zo staan en sluit dan het schaaltje of de pot af met een deksel. Zet het op een warme plaats. Ga elke dag kijken en neem er een vergrootglas bij. Over het brood groeien heel dunne draadjes. Na een dag of drie is het sneetje brood helemaal beschimmeld. Let nu op: sommige draadjes groeien recht op. Aan het uiteinde zit een klein, zwart bolletje. Daarin zitten de sporen. Als de sporen rijp zijn, barst het bolletje open en de sporen ver spreiden zich. Op dezelfde manier als het sneetje brood, kun je ook een schijfje citroen of sinaasappel laten schimmelen. Hierop groeit een mooie blauw-groene schimmel. Met verschillende soorten fruit, kaas en dergelijke, kun je proefjes nemen en de schimmels met elkaar vergelijken. Er zijn schimmels, waarvan de sporendragers op penselen lijken. Deze noemen we penseelschimmels. De Latijnse naam is: penicillium. Jullie hebt allemaal wel eens van peniciline gehoord. Het werd door prof Alexander Flemming ontdekt. Deze professor onderzocht in 1928 de bacteriën, die bij mensen puisten veroorzaakten. Deze bacteriën kweekte hij in reincultures, d.w.z. dat hij deze bacteriën in glazen schaaltjes kweekte, waar geen enkel andere bacterie of schim mel bij mocht komen. Per ongeluk werden een paar van die schaaltjes besmet met een penseelschimmel, die in de grond voorkomt en op rottend fruit. De reincultures waren toen dus bedorven. Maartot zijn verbazing zag de professor, dat de bacteriën rondom de schimmel dood gingen. Een stof, die de schimmel afscheidde, zou dus een geneesmiddel kunnen zijn voor die puisten. Het was heel G. C. L. BLAN KW AARDT-NATAN schimmel op citroen moeilijk om die bacteriën-dodende stof af te zonderen en te zuiveren. Pas in 1940 slaagden de proeven. Een paar jaar later kon de peniciline in grote hoeveelheden geproduceerd worden. Deze stof bleek niet alleen een geneesmiddel voor die puis ten te zijn, maar voor allerlei infecties. Andere schimmels werden ook onderzocht of ze een bacteriën-dodende stof konden afscheiden. Zo werd b.v. de streptomicine gevonden, die tegen t.b.c. gebruikt wordt. Nog steeds gaan de onderzoekingen verder. foto'sH. P. Blankwaardl schimmel op een braam

Wilton Fijenoord Nieuws | 1962 | | pagina 22