15 (^NIEUWS M.s. „Oranus" droog in dok 5 Nadat verschillende methoden waren besproken kwam onze heer Ir. Rösingh met het idee om een aantal stalen stutten tegen de huid van het voorschip te plaatsen en zodoende een nieuwe ondersteuning te vormen. Onderbaas v. Berkel had het idee deze stut ten scharnierend aan de dokvloer te bevestigen, zodat het gemakkelijk zou zijn, deze stutten overeind te trekken wanneer het schip nog niet droog zou staan. Dit is inderdaad een goed systeem gebleken. Bereke ning toonde aan, dat het nog intact zijnde gedeelte van het beschadigde vóórschip in staat was de span ningen op te nemen, die zouden ontstaan wanneer men het schip zou dokken met als laatste kielonder- steuning te ongeveer midscheeps en verder een onge steund vóórschip tot ongeveer de vóór-cofferdam. Er werden 22 zware stalen pijpstutten gereedgemaakt om de ondersteuning aan S.B. en B.B. zijde van het vóór schip over de lengte van de vóór-cofferdam tot de voorsteven te verwezenlijken. Deze stutten werden van te voren reeds bijna geheel pasklaar gemaakt en met scharnieren bevestigd aan de hiervoor geplaatste langsdragers op de dokvloer, zodanig, dat zij bij het binnenvaren van het schip op de dokvloer uitgestrekt lagen. Toen eenmaal de „Oranus" het dok invoer werd het schip nauwkeurig op de gewenste plaats gebracht, daarna werd dok V zover opgepompt, dat de kielblok- ken het onbeschadigde achterschip begonnen te onder steunen. Op dit ogenblik werden de 11 stutten aan S.B. en B.B. achtereenvolgens opgeklapt en met hun reeds aangebrachte knieën aan de huid van de „Ora nus gelast. Hierna kon het dok verder opgepompt worden en stond het schip spoedig droog. Hoe groot de beschadigingen waren heeft menigeen van ons toen kunnen zien. Vele ervaren reparatie mensen zullen wel gezegd hebben: „Dit is wel één van de grootste beschadigingen, die ik ooit heb gezien." 2. Heeft men tijdens de reparatie bijzonder onaan gename ervaringen ondervonden in verband met de grote beschadiging en reacties na het indokken Antwoord: Neen, het is gebleken dat de berekening juist was. Er werden geen abnormale spanningen ge constateerd. Gedurende de gehele reparatie werd de kiellijn regelmatig gecontroleerd en tot ons genoegen hebben wij het schip weer eveneens met een goede rechte kiellijn kunnen afleveren. 3. Heeft u de indruk, dat dergelijke karweien de vindingrijkheid van staf en personeel op de proef stellen Antwoord: De uitvoering van het werk vergde inder daad veel zorgen, en voortdurend nauwlettend toe zicht. Zoveel mogelijk zijn de verschillende delen als secties van te voren gereedgemaakt en vervolgens in gebouwd. Aanbouwvolgorde en lasvolgorde waren van te voren vastgelegd en tijdens de reparatie nauw keurig aangehouden. Staf, bazen, onderbazen, voorlie den en arbeiders hebben hierbij blijk gegeven van grote vakkennis en goede teamgeest. Vooral zonder dit laatste zou dit reparatiekarwei zeker niet zo vlot verlopen zijn. 4. Is het karwei volgens de gemaakte plannen ver lopen Antwoord: Het karwei is gunstig verlopen. We zijn in staat geweest de gedachte opleveringstermijn met enige weken te bekorten, waarvoor de Reder ons zeer dankbaar was. Indien men de grote vraag naar tank schepen kent, is zulks te begrijpen. 5. Is er voor dit of dergelijke karweien belangstelling van buitenaf tijdens de bouw? Antwoord: Binnen- en buitenlandse bladen, van de laatste speciaal de Scandinavische, hebben belangstel ling voor deze reparatie getoond en gaven foto's ter illustratie van de schade en spraken er hun verwonde ring over uit, dat dit werk zo snel werd uitgevoerd.

Wilton Fijenoord Nieuws | 1962 | | pagina 17