7 (^NIEUWS van hen, die moesten werken in een industrie, welke werd ingeschakeld ten behoeve van de Duitsche Weermacht, maar de beste stuurlui staan aan wal. Men had alle metaalindustrieën kunnen vernietigen. Ten eerste komt dat niet overeen met de geaardheid der Hollanders van 1940; nu zouden wij het mis schien doen, maar toen dacht niemand daarover. Wat zouden wij daarmede bereikt hebben? Wij zouden slechts eerder aan den hongersnood zijn prijsgege ven. Ik geloof niet, dat het geallieerde opperbevel daardoor één dag eerder tot de invasie had kunnen overgaan. Het wachten was op het omschakelen, het op gang komen en tenslotte het voldoende op voorraad produceeren van de Amerikaansche, Engelsche en Russische industrie. Er is in de eerste dagen na de Duitsche bezetting contact gezocht met verschillende in den lande ge bleven vooraanstaande regeeringspersonen om vast te stellen, welke houding moest worden aangenomen en overeenkomstig de adviezen van deze personen werd besloten. De industrie zou dus voor den vijand moeten gaan werken, maar dat kon natuurlijk op verschillende manieren geschieden. Was men een willig werktuig in handen van den vijand of heeft men, zoo scherp laveerende als mogelijk was, getracht den vijand ten slotte zoo min mogelijk te helpen, integendeel, waar de kans bestond, tegen te werken? Het was voor een ieder, die eenige verantwoordelijk heid moest dragen, geraden bij voortduring waakzaam te zijn. Hoe beter vaderlander men was, des te moei lijker viel het beslissingen te nemen, die in het be lang waren van den vijand. Men kon niet steeds een afwijzend standpunt innemen. Men was tenslotte medeverantwoordelijk voor de tallooze gezinnen, die van het voortwerken der geheele industrie afhanke lijk waren. Ik zeg dit hier openlijk, opdat men met meer inzicht ook zuiverder zal oordeelen. De overige inhoud staat voor een groot deel nog in het teken van wat is gebeurd. De koppen van de artikelen zeggen het: Pakketten voor Nederlandsche Krijgsgevangenen, Steun aan gewonde Nederlandsche militairen, De Naamlozen, Aktie Noord helpt Zuid. De inhoud herinnert ons vaak aan het vele moeilijke en clandestien verrichte werk in oorlogstijd. Een „In Memoriam" geeft 52 namen van W.F.-werk nemers, die in de oorlog zijn omgekomen. Het is slechts een voorlopige opgave In het oktobernummer lezen wij de romantische en keiharde geschiedenis van het m.s. „Westerdam", de onderduiker. Touwtrekken met de bezetter en als slot: stoere Ne derlandse knapen verhinderen dat het schip als sluit stuk wordt gebruikt voor de Waterwegversperring. Een verhaal, dat begint met een datum in mei 1939 Natuurlijk zijn er ook in de industrie personen, die gefaald hebben, die onvoldoende ruggegraat hebben gehad om telkens, als het mogelijk was, weerstand te bieden, of nog erger, die zóó pro-Duitsch waren, dat zij den naam Nederlander niet waardig zijn. Dat zal grondig worden uitgezocht en waar wij allen recht op hebben - naar behooren worden gestraft. Hoe eerder dit alles achter den rug zal zijn des te beter is het, want deze toestand heeft toch nog steeds een zekere onrust tengevolge. Op elke openvallende plaats moet een nieuwe man worden geplaatst, opdat het geheel weer als van ouds kan produceeren; want dat is het waarvan onze gemeenschap het moet heb ben. Alleen door produceeren kunnen wij onze vroe gere welvaart weer bereiken, zelfs overtreffen. De aarde is gul genoeg. Wij allen moeten naar de krach ten, welke ons gegeven zijn, werken voor de gemeen schap, om van wat de aarde geeft te maken wat wij noodig hebben. Het is zoo kortzichtig om in dit stadium te vragen om korteren werktijd. Neen, wij allen moeten eischen, dat ieder, die daartoe in staat is, werkt en zoodra de tekorten, welke er zijn op schier elk gebied, zijn in gehaald, mag men naar mijn meening ertoe overgaan den arbeidstijd te verkorten. Door minder te werken verlengt men den tijd, ge durende welken wij te weinig hebben om ons levens peil op te voeren. Ik deel het standpunt niet van de pessimisten, die beweren, dat het een menschenleven zal duren om tot onze vroegere welvaart op te klimmen. Er zijn er zelfs, die zeggen, dat wij dit peil niet meer zullen be reiken en die het spook van den chaos voor zich zien. Wij hebben zelf in de hand hoe het met de ontwik keling zal gaan, maar dan moeten wij ook eensgezind beseffen, dat wij alleen door arbeid tot welvaart kun nen komen. Ir. M. J. RÖMER en eindigt in augustus 1945, als de „Westerdam" vlot komt. Het eerste W.F.-kinderfeest wordt aangekondigd in het novembernummer. Op 27, 28 en 29 december zullen 1000 kinderen feestvieren. Een artikel over lichamelijke opvoeding in de Bedrijf s- school wijst op de goede zwemprestaties van de scho lieren en bevat tevens de opwekking deze knapen in een bedrijfszwemvereniging op te vangen, zodra ze de school verlaten. Wederom worden wij herinnerd nu in het decem- berblad aan het offer dat \X'Fbracht. De namen van 72 werknemers, die in de oorlogsjaren zijn omge komen, staan nu vast en zijn in dit nummer gepubli ceerd. Toch blijkt later dat ook deze opgave nog niet compleet is geweest. Tenslotte wordt de oprichting van een Contact-Com missie Ambtenaren bekendgemaakt.

Wilton Fijenoord Nieuws | 1962 | | pagina 9