„J. HENRY DUNANT" HET RODE KRUIS HOSPITAALSCHIP (^NIEUWS 8 In 1863 werd het Internationale Rode Kruis gesticht. De initiatiefnemer heette J. Henry Dunant. Dit 100-jarig bestaan is een goede aanleiding om iets over het werk van deze over de gehele wereld bekende organisatie te schrijven en wel over één der vele activiteiten in vredestijd. Eén onzer werknemers zond ons een artikel met het verzoek dit in ons personeelsorgaan op te nemenaan welk verzoek wij - onder dankzegging voor de toezending - gaarne voldoen. Redactie-commissie. Velen uwer zullen wel eens ergens op de Nederlandse wateren van Delfzijl tot Terneuzen en van Den Hel der tot Maastricht het slanke, witte, hoog opgebouw de schip met veel ramen en een groot, rood kruis in de schoorsteen gezien hebben. Natuurlijk hebt u over het schip gelezen en ervan gehoord, maar toch is er over dit schip en de achtergronden van dit Rode Kruiswerk nog meer te zeggen. Verwezenlijking van zijn ideaal. Invalidenzorg, zich uitstrekkend over georganiseerde uitstapjes, dateert al van jaren voor de oorlog, maar een grote categorie, nl. die der bedlegerigen, was hier van practisch uitgesloten. Het is de grote verdienste geweest van dokter Delhez uit Hengelo, die als eer ste de idee heeft gekregen voor deze categorie aan bootreizen te denken. Hij heeft de stoot eraan gege ven, dat het Rode Kruis voor dit doel aanvankelijk een schip huurde en dit zo goed als de omstandigheden aan boord het toelieten, inrichtte voor bedlegerige pa tiënten om die, varende over onze rivieren en kana len, een vacantie te bezorgen. Dokter Delhez heeft jarenlang geijverd voor de verwezenlijking van zijn ideaal: een eigen Rode Kruis Hospitaalschip, dat er met steun van het Nederlandse bedrijfsleven en het Nationaal Rampenfonds gekomen is. Naar zijn ont werp en onder toezicht van een commissie van des kundigen werd het schip besteld en gebouwd bij Bo- dewes te Millingen. Henry Dunant". In mei 1959 werd het door het Rode Kruis overgenomen en de vakantiereizen namen een aanvang. Het schip, dat de naam van de stichter van het Rode Kruis - J. Henry Dunant-draagt, heefteen lengte van 64,75 m, een breedte van 8,20 m, een diepgang van 1,85 m en het wordt voortbewogen door twee dieselmotoren van elk 260 p.k., die het een vaarsnelheid van ongeveer 19 km per uur geven. Het vaste personeel, in dienst van het Rode Kruis, omvat de kapitein, een stuurman, twee machinisten, een bootsman, drie matrozen, een administrateur, twee koks en een algemeen assistente, in totaal 12 personen. Jaarlijks 1000 vrijwilligers nodig. Varende als vacantieschip zijn er, verdeeld over 4 zie kenzalen, 70 bedden beschikbaar en wel 3 zalen met 16 en 1 zaal met 22 bedden. (Als rampenschip of noodhospitaal kunnen er 100 bedden bijgeplaatst wor den). Het „Hospitaal" staat onder leiding van een scheepsarts, bijgestaan door een hoofdverpleegster, vier verpleegsters, 24 Rode Kruis-helpsters en 6 Rode Kruis-helpers, totaal 36 personen, allen vrijwilligers, die een week van hun vacantie opofferen om aan dit werk te kunnen meedoen. De vaste bemanning blijft, de vrijwilligers wisselen elke week. Zij komen uit de Afdeling of de Kring van het Rode Kruis, voor welke het schip de betreffende week vaart. Per jaar worden 28 tochten gemaakt: van begin april tot eind oktober. Dit betekent, dat er jaarlijks 1000 vrijwilligers nodig zijn om aan 2000 patiënten een week vacantie te be zorgen. Van 's morgens vroeg tot 's avonds laat zijn de vrijwilligers in touw met wassen, zo nodig ver schonen, verpleging, maaltijden helpen klaarmaken en rondbrengen, dikwijls helpen bij het eten, enz. Na

Wilton Fijenoord Nieuws | 1963 | | pagina 10