(^NIEUWS ^tssi&grr Ewmtp&Egmm een week hard werken komen zij thuis, vermoeid en toch met een gevoel van grote dankbaarheid voor eigen gezondheid, die hen in staat stelt dit werk te kunnen doen. Zonder deze vrouwen en mannen zou het onmogelijk zijn boottochten voor chronisch zieken en invaliden te organiseren. Veelomvattende organisatie. Het schip vaart onder beheer van het Hoofdbestuur van het Nederlandsche Roode Kruis, dat de zorg draagt voor het vaste personeel, onderhoud, brand stof, voeding en alles wat met het varen te maken heeft. Rekening houdend met de bevolkingsdichtheid krijgt elke provincie (Kring van het Rode Kruis) een aantal vaarweken toegewezen. De grotere afdelingen krijgen een of meer eigen weken ter beschikking; zo heeft de Afdeling Rotterdam in 1962 twee vaarweken gekregen in april en oktober, dus in totaal 140 bed den, waarvan dan weer een aantal ter beschikking ge steld wordt van omliggende, kleinere afdelingen. Elk jaar stelt het hoofdbestuur de vaarprijs vast, die door de afdelingen per patiënt betaald moeten wor den. Voor de vrijwilligers wordt niet betaald. Een week varen volbezet - en natuurlijk is er nooit een leeg bed - kost een afdeling rond 8000 gulden. Zodra het Hoofdbestuur de verdeling heeft gemaakt, gaat de Kring of de Afdeling beginnen met de voor bereidingen. De gang van zaken in - bijvoorbeeld - de Afdeling Rotterdam is als volgt en in grote lijnen gaat het elders op dezelfde manier. De eerste taak is het aantrekken van de scheepsarts, de vrouw of de man, die een weeklang directeur is van het drijvend hospitaal en dus de medische ver antwoording draagt. Meestal is het een huisarts, die een week uit zijn praktijk breekt om deze toch wel moeilijke taak op zich te nemen. Hij krijgt 70 pa tiënten onder zijn hoede, die hij, misschien op één of twee na, niet kent. Hij beschikt wel over medische indicaties, verstrekt door de artsen, die deze patiënten behandelen. De scheepsarts werkt met een staf van verpleegsters, helpsters en helpers, die hij waarschijn lijk niet kent, tenzij hij meerdere malen heeft geva ren en toevallig mensen meekrijgt, die ook al eerder gevaren hebben. Alles in de kleine gemeenschap van dit schip komt aan op samenwerking in een goede teamgeest, die door de scheepsarts moet worden aan gekweekt en gekoesterd. Als gasten aan boord. Is eenmaal de scheepsarts gevonden, dan wordt in overleg met hem een vaarprogramma ter goedkeuring aan het Hoofdbestuur voorgelegd, dat, - gehoord de nautische adviseur en de kapitein - zijn goedkeuring eraan hecht, of wijzigingen aanbrengt. De volgende

Wilton Fijenoord Nieuws | 1963 | | pagina 11