stap is het zenden van formulieren aan alle huisart sen en behandelende specialisten, waarop deze bij de scheepsarts kunnen aanmelden, die patiënten in hun praktijk, die naar hun mening in aanmerking komen voor een reis met de J. Henry Dunant". Op medische gronden zijn bepaalde grenzen getrokken, evenwel geen leeftijdsgrenzen. Het aantal aanmeldingen over treft bij ons altijd vele malen het aantal beschikbare bedden en daarom is een aanmelding nooit een garan tie dat er meegevaren wordt. Het is dan ook alleszins gewenst, dat patiënten onkundig blijven van de aan melding, opdat er later geen teleurstelling volge. De scheepsarts selecteert uit de aangemelden de 70, die uitgenodigd zullen worden om als gasten van de Af deling een week vacantie aan boord van het Hospi taalschip door te brengen. De nadruk wordt speciaal gelegd op „Gasten", want principieel zijn ze de gast van het Rode Kruis en ze behoeven voor deze week vacantie niet te betalen. Vanzelfsprekend aanvaarden wij gaarne giften voor ons werk, maar géén betaling voor wat wij doen. Allerlei factoren spelen een rol. Bij de selectie door de scheepsarts spelen allerlei fac toren een rol en lang niet altijd medische, maar ook sociale, de duur van het lijden, de vooruitzichten op herstel of niet, de omstandigheden thuis en tenslotte ook de vraag of men al eens eerder heeft gevaren, of dat het de eerste keer zou zijn. Naar wie gaat de keus, naar de oude man of vrouw, wellicht bedlegerig of zittend in een stoel en vrijwel niet meer buiten komend, misschien nog maar een paar jaar te leven? Of naar de jonge man of vrouw, misschien al veel langer ziek of invalide, misschien wel van de prille jeugd af, met een korter of langer leven voor zich? Aan de ene kant degene, die mis schien 60 jaar of meer op zijn twee benen in Gods vrije natuur heeft kunnen rondlopen, terwijl de ander misschien nooit gelopen heeft of nimmermeer zal lopen. De moeilijke taak van de scheepsarts begint al vóór dat hij gaat varen. Heeft de scheepsarts zijn selectie gemaakt dan krijgt elke gast (van nu af worden het gasten en géén pa tiënten meer genoemd), bezoek van een onzer mede werkers, die de situatie thuis moet beoordelen. Op welke wijze moet het vervoer naar boord plaatsvin den: liggend, half-liggend of zittend, m.a.w. per am bulance of per auto? Moet de gast één of meer trap pen afgedragen worden en hoeveel helpers zijn daar bij nodig? Kortom, het technische deel van het ver voer, afstand en route naar het schip worden zeer nauwkeurig bekeken, opdat zowel bij de inscheping, als bij de ontscheping alles vlot en voor de gast op de beste wijze kan verlopen. Op de minuut af. Intussen zijn er brieven verzonden aan een in de loop der jaren gegroeid korps van vrijwilligers-automobi- listen om hun medewerking te vragen bij aan- en af voer. Tegelijkertijd moet worden gezorgd voor de no dige ambulances. Op de dag van inscheping krijgen in alle vroegte de automobilisten hun instructies, tijd schema, aanrijroute en tevens de bijrijders, die - zo nodig - de gasten uit huis helpen dragen. Deze bijrij ders zijn helpsters en helpers van het Rode Kruis Korps, die behalve grondige E.H.B.O.-opleiding, spe ciale training hebben ontvangen in het vervoer van zieken en invaliden. Het is van het grootste belang dat de automobilist, zo mogelijk op de minuut af, aan de loopplank komt. Alle bedden zijn ingedeeld en om elkaar niet in de weg te lopen, moet vanaf het verste bed begonnen worden. Het aanvoerschema moet dan ook zorgvuldig gepland worden, dan kan in twee uur tijds de inscheping voltooid zijn en het schip om 10.30 uur aan zijn eerste dagreis beginnen. Schoon schip. De gasten zijn nu wel aan boord gebracht, maar u begrijpt, dat daaraan moet voorafgaan het zeer gron dig schoonmaken van de vier zalen en de verblijven van de vrijwilligers. Bedden moeten worden opge maakt en alles in gereedheid worden gebracht voor de nieuwe gasten. Deze werkzaamheden worden ver richt door de Afdeling of door de Kring, die gaat va ren. Na de ontscheping van de gasten op zaterdag komt de schoonmaakploeg aan boord en dikwijls, va rende van de ontschepingsplaats naar de volgende plaats van inscheping, wordt er naar hartelust ge boend, geschrobd, gedweild, gepoetst en gewreven. Het zijn alweer helpsters en helpers van het Rode Kruis (vrijwilligers), die dit werk verrichten. Jeugd werkt mee. Tegen het einde van de inscheping komt het Jeugd Rode Kruis aan boord. Dit is geen aparte vereniging, (^NIEUWS 10

Wilton Fijenoord Nieuws | 1963 | | pagina 12