(JJ|)nieuws 11 waarvan kinderen lid kunnen worden: het is een on derdeel van het Rode Kruis en de kinderen, die aan het Jeugd Rode Kruiswerk willen meedoen, kunnen dit alléén doen in school- of jeugdverenigingsverband. Zo worden voor het schip op toerbeurt enkele scho len of verenigingen benaderd en de kinderen maken bijvoorbeeld leuke omslagmapjes met routebeschrij ving, postpapier en enveloppen, ruimte voor kaarten of foto's gedurende de reis gekregen, kortom een her inneringsmap aan de reis, die de gasten graag bewa ren en vele malen tonen aan familie en vrienden als zij van de reis zijn teruggekeerd. Het Jeugd Rode Kruis zorgt ook voor versnaperingen, een bloemetje of plantje of wat fruit en altijd mag een aantal kin deren aan boord om alles zelf aan onze gasten uit te reiken. Spiegel- en Kijkerjonds. Familieleden doen onze gasten uitgeleide; ook zij mo gen aan boord om afscheid te nemen en te zien hoe moeder of vader, broer of zuster, dochter of zoon daar prinsheerlijk in bed is geïnstalleerd. In de 4 za len aan boord zijn de bedden met het voeteneind naar de ramen geplaatst, met een breed gangpad in het midden. Alle gasten hebben door grote ramen een onbelemmerd uitzicht voor zich uit en willen zij zien, wat er aan de andere kant gebeurt, dan kijken zij in de spiegel die aan een beweegbare stang boven hun bed hangt. Deze spiegels zijn in de winter 60/61 aan gebracht, bekostigd uit het „Spiegelfonds". Het komt zo dikwijls voor, dat bezoekers aan boord vragen wat zij nu wel voor de gasten kunnen doen en dit bracht Mevrouw König, de algemene assistente aan boord, op de idee een spiegelfonds te maken. De gasten spa ren zelf mee in het fonds; soms zijn er verlotingen van meegebrachte cadeautjes en dan gaat de op brengst van de verkochte loten eveneens in het fonds. Toen de spiegels geplaatst waren, werd een volgend doel gezocht en gevonden: het „kijkerfonds" kwam er en reeds zijn er per zaal een aantal kijkers beschik baar. Verstrooiing genoeg. Bij het vertrek is het de gewoonte, dat de gehele staf op het bovendek staat aangetreden en dat de Rode Kruismars wordt gespeeld. Dit laatste kan, want het schip heeft een speciale uitzendcabine voor muziek, praatjes over de tocht en over de plaatsen, waar men langs vaart, mededelingen, enz. Overal zijn luidsprekers en iedereen kan horen, wat er gebeurt. Er is een welvoor ziene discotheek aan boord. Voor de bemanning en de staf is er een televisietoestel in de salon. Aan boord bevindt zich een mobilofoon-installatie, waar mede, al varende, toch contact met de wal via het nor male telefoonnet mogelijk is. Het schip is nu wel varende met zijn kostbare last, maar het zou voor de gasten toch niet plezierig zijn, als er verder niets gebeurde. Bij de voorbereiding van de tocht hoort dan ook altijd de vraag aan de Afde ling van de overnachtingsplaats te willen zorgen voor de ontvangst. Er wordt meestal tot circa 5 uur 's mid dags gevaren en de kapitein regelt zijn vertrek en snelheid en de dokter bepaalt de rusttijd na de lunch ('s middags wordt het schip een uur of langer stilge legd, de jalouziën gaan dicht en de gasten slapen of rusten) zodanig, dat de overnachtingsplaats dan be reikt is. Er wordt wat opgeruimd, de avondboterham genuttigd en dan begint het feest. Het Jeugd Rode Kruis of andere organisaties brengen fruit, bloemen, versnaperingen, prentbriefkaarten; er wordt wat ge zongen, voorgedragen of verteld. Meestal is er op de kade ook wel wat te doen: muziek of dans, gymnas tiek, ruiterfestijn, acrobatiek, kortom een ieder is er op uit de gasten een goed onthaal te geven. Na af loop en voor het slapen gaan wordt de dagsluiting verzorgd door een predikant of priester. Er is gele genheid aan boord voor een geestelijke om de gehele tocht mee te varen en er zijn afdelingen, die hiervan dankbaar gebruik maken. Voor het contact met de gasten is dit te prefereren. Is er geen geestelijk ver zorger aan boord, dan komt er een van de wal. „Nu kan ik er weer een jaar tegen" Er zijn nog twee aspecten, die nader belicht dienen te worden en wel in de eerste plaats: hoe beleeft de gast zijn vacantie? Stelt u zich voor, dat iemand al vele ja ren thuis is aan bed of stoel gekluisterd, vrijwel nooit buiten komt en alleen contacten heeft met het gezin en met de enkele vrienden, die wel eens op bezoek komen. Op een dag komt er bezoek van een Rode Kruis-man of -vrouw en hij ontvangt de uitnodiging

Wilton Fijenoord Nieuws | 1963 | | pagina 13