m.s. „Gorredyk" overgedragen hospitaalkerkschip „DE HOOP" A^NIEUWS 4 Op 21 december 1962 heeft ir O. J. van der Vorm het m.s. „Gorredyk" aan de H.A.L. overgedragen. Dit geschiedde in besloten kring aan boord van het schip. In de daarbij gehouden toespraak wees ons directielid o.m. erop, dat hij korte tijd geleden - nl. bij de doop plechtigheid - over dit schip en over enkele daarmee samenhangende zaken reeds het nodige had gezegd en daarop dus niet meer behoefde terug te komen. Na een dankwoord aan het adres van alle personen en instanties, die aan de totstandkoming van de „Gor redyk" hadden medegewerkt, maakte spreker nog en kele opmerkingen over de algemene toestand in scheepsbouw en scheepvaart. „Wij, scheepsbouwers, begrijpen volkomen, dat de rederijen niet tot in het oneindige kunnen blijven doorgaan met het laten bouwen van schepen. Voor bouwers daarentegen is het voor hen nadelige verschil tussen de bouwkosten en de prijs evenmin aanlokkelijk. Wij hopen echter genoeg adem te heb ben tot het tijdstip, dat voor scheepvaart en scheeps bouw gunstiger tijden zullen aanbreken". Namens de H.A.L. aanvaardde het directielid, de heer P. C. van Houten, de „Gorredyk" en maakte ge wag van de record-tijd, waarin het schip - na de doop op 11 december jl. - werd overgedragen. Dit is het tweede H.A.L.-schip, dat de naam „Gor redyk" draagt. Het eerste deed van 1909 tot 1923 dienst. Een vergelijking tussen beide schepen gaf dui delijk de snelle en ingrijpende vooruitgang op het gebied van scheeps- en machinebouw te zien. Een domper op de vreugde bij het overnemen van dit schip is het feit, dat momenteel geen enkel schip voor de H.A.L. in aanbouw is. „Deze pauze geeft ons zorgen," zei de heer Van Houten. Ook deze spreker dankte al diegenen, die bij de bouw betrokken zijn geweest. Hij richtte zich vervolgens tot de gezagvoerder van het nieuwe schip, kapitein J. Boerdam, en hij bracht in herinnering, dat tijdens de technische proefvaart niet - zoals wel eens voorkomt - een anker was verloren gegaan, maar er een was opge vist. Dit wilde spreker dan gaarne als een gunstig teken voor de vaart van de „Gorredyk" beschouwen. Namens officieren en bemanning sprak de gezagvoer der een woord van erkentelijkheid tot zijn directie. Het bekende hospitaalkerkschip „De Hoop" heeft voor gebruikelijk onderhoudswerk enige tijd aan de werf Rotterdam vertoefd. In het begin van januari 1963 is het weer naar zee vertrokken. Het jaar 1962 gaf ten aanzien van de activiteiten van het schip een lange opsomming te zien. De medische dienst (totaal deden 4 scheepsartsen dienst) behandelde meer dan 400 patiënten, waar onder Nederlanders (374), Engelsen (2), Duitsers (37), Polen (2), één Deen en één Fransman. 109 patiënten werden in het scheepshospitaal opge nomen. Het aantal verpleegdagen bedroeg 396. Er werden 179 recepten afgegeven en 349 keer werd een radio-medisch advies verstrekt. Van de aan boord gehouden kerkdiensten werden er 80 via de scheepszender uitgezonden. Twaalf predi kanten maakten verschillende reizen mee. Aan boord van vissersschepen verrichtte de radio- technische dienst 104 reparaties en 270 maal werd een radio-technisch advies gegeven. Het machinekamer- personeel voerde 36 noodreparaties aan boord van vissersschepen uit en 7 schepen werden van drink water voorzien. In totaal werden meer dan 1100 weer- rapporten per telegram naar het K.N.M.I. verzonden. Tenslotte heeft het schip een aantal sleepdiensten ver richt met een totaal van 479 gesleepte mijlen. „De Hoop" mag dus op een goedbesteed 1962 terug zien.

Wilton Fijenoord Nieuws | 1963 | | pagina 6