UIT DE OUDE DOOS (35) ZR. M.S. RAMMONITOR Ie "MATADOR" BOUWNUMMER 99 KLASSE 5 (^|)NIEUWS De monitor "Matador" werd in 1876 bij het Etablissement „Fijenoord" besteld om na in dienststelling tezamen met haar halfzuster "Draak", die iets eer der bij de Rijkswerf te Amster dam op stapel was gezet, het ramtorenschip "Prins Hendrik der Nederlanden" te vervangen. Het besluit om dit laatste schip voor de verdediging van Oost- Indië te bestemmen maakte de bouw van de beide monitors noodzakelijk. De naam „Matador" was oorspronkelijk bestemd voor het vierde ramschip, dat in afwij king van de „Schorpioen" de „Stier" en de „Buffel" in eigen land werd gebouwd. Toen dat schip echter „Guinea" werd gedoopt kon de naam „Matador" later voor een ander schip gebruikt worden. Evenals de iets eerder door ons bedrijf opgeleverde "Luipaard" werd het schip met 28 cm achter- laadgeschut van het fabricaat Krupp uitgerust. De „Draak" en de „Matador", die aanmerkelijk groter waren dan de oudere monitors, hadden ech ter een geschutstoren met twee van deze zware stukken in plaats van één kanon, zoals op de "Luipaard". Later zijn aan de hoofdbewape ning nog toegevoegd een kanon van 7,5 cm achterlaad en 2 ka nons alsmede 2 revolverkanons van 3,7 cm. De ijzeren romp was beschermd door een gordelpantser met een grootste dikte van 204 mm. Drie ketels leverden stoom aan twee 2-cilinder stoommachines, die elk een driebladige schroef aandreven. Het totale geleverde vermogen van 691 ipk resulteer de in een proeftocht-snelheid van 7,5 knoop. Het vergaan van de rammonitor "Adder", een zusterschip van de door "Fijenoord" gebouwde "Haai", bewees overduidelijk, dat dit scheepstype met zijn zeer klein vrijboord niet ge schikt was voor diensten buitengaats. De „Adder" lag te Amsterdam en moest via IJmui- den naar Hellevoetsluis varen. Op 5 juli 1882 ver liet het schip IJmuiden. Het weer was redelijk en niets wees er op dat ge durende de overtocht, die in het verleden vele ma- De „Matador" in de haven van Nieuwediep Foto Ned. Hist. Scheepv. Museum, Amsterdam Gezicht op achterschip van de „Matador" met 3,7 cm revolverkanon. Fotoarchief W.F. len had plaats gevonden, moeilijkheden zouden op treden. Ruim twee uur nadat de monitor zee ge kozen had, werd het vaartuig vanuit Katwijk waar genomen. Het schip stoomde op een afstand van ongeveer zes mijl evenwijdig aan de kust. De wind, die 's morgens uit Z.Z.O. richting waaide, was naar het Z.Z.W. gekrompen en nam in hevigheid toe. Om twee uur 's middags zag men vanaf de kust de "Adder" iets ten Noorden

Wilton Fijenoord Nieuws | 1963 | | pagina 7