van Scheveningen langzaam tegen een sterke wind en woelige zee opstomen. Grote watermassa's over spoelden het lage voorschip en braken tegen de geschutstoren. Tot ongeveer acht uur 's avonds zag men het schip. Noodseinen werden vanaf de wal niet opgemerkt. Om ongeveer negen uur is de mo nitor op ca. 1 mijl uit de kust tussen Scheveningen en Loosduinen gekapseisd en gezonken; waarschijn lijk doordat de oorlogsbodem dwars op de zee is gekomen. Alle opvarenden kwamen om en pas drie dagen later, op 8 juli, spoelde het lijk van de loods Duinker, die zich aan boord bevond aan. Plotse ling werd nu duidelijk, dat de „Adder" was ver gaan. Tot op dat moment meenden de autoriteiten te Amsterdam, dat het schip veilig te Hellevoetsluis was aangekomen, terwijl men in de laatste oorlogs haven dacht, dat de reis om de een of andere reden was uitgesteld. Uit notities die op de officieren zijn gevonden is gebleken, dat men om ongeveer zes uur 's avonds heeft getracht het schip te wenden om naar IJmui- den terug te keren. Deze manoeuvre is de "Adder" blijkbaar noodlot tig geworden. Er is heel wat te doen geweest over het feit, dat vissersschepen, die zich vlak bij de plaats des on- heils bevonden, geen hulp hebben verleend en zelfs geen berichten aan de vaste wal hebben doorge geven. De ondergang van de „Monitor", de „Captain" en de „Adder" hebben het vertrouwen in de „Low Free board Turret Ships" dermate geschokt, dat men van dit type bijna geheel is afgestapt. De laatste wer kelijke monitors zijn omstreeks de eeuwwisseling in de Verenigde Staten gebouwd. De vaartuigen, die gedurende de eerste en tweede wereldoorlog voor de Britse Marine werden ver vaardigd onder de aanduiding "monitor", hadden met dit type slechts de toren met zwaar geschut gemeen. Voor de Koninklijke Marine is nog eenmaal een monitor van stapel gelopen, namelijk Hr. Ms. „Reinier Claeszen", die op 1 november 1891 aan het natte element werd toevertrouwd en meer in druk maakte door zijn reusachtige schoorsteen dan door zijn bewapening. Een in de eerste jaren van deze eeuw ontworpen schip van ongeveer gelijke grootte, langzamer, doch zwaarder bewapend (2-21 cm, 6-7,5cm) is nooit gebouwd. De "Matador" is in 1913 gereed gemaakt voor de verkoop en op 21 april van het volgend jaar, met de „Draak" en de „Reinier Claeszen" voor sloop ver kocht. Wij drukken hierbij een bijzonder fraaie foto af, die wij mochten ontvangen van L. Smit Zoon, Kin derdijk. Volgens ons stelt de foto voor öf Hr. Ms. pant- serdekschip "Gelderland" ten tijde van de over dracht in 1900 öf Hr. Ms. „Friesland" in 1903/04 na een grote reparatie. Het schip ligt aan het Etablissement "Fijenoord". Nadere inlichtingen van oud-werknemers of andere belangstellenden zullen wij zeer op prijs stellen. A. v. D. 7 'TV.

Wilton Fijenoord Nieuws | 1963 | | pagina 8