BAAS BOVEN BAAS MARITIEM MUSEUM „PRINS HENDRIK" 7 (^NIEUWS Voor ons ligt het maandblad voor leidinggevend personeel "Baas boven Baas" en wel het december, nummer 1962. Het is een bijzondere uitgave, want de totale kopij, met foto's en illustraties is door le den van onze Bazenvereniging geleverd. Het is duidelijk, dat zulks niet kon zonder het fiat van de redactie-commissie van "Baas boven Baas", die echter op het standpunt stond, dat aan de be toonde initiatieven zo min mogelijk beperking mocht worden opgelegd. Zeven leden van de Vereniging van Bazen en On derbazen van W.F., de heren A. van Berkel, C. van Dalen, G. Don, P. A. Kieboom, J. Koender- man, P. J. Leeuwestein en A. T. Slagboom, hebben ieder voor zich een bijdrage geleverd. Het eerste artikel is getiteld: Waarheen?. Het is een kort overzicht van verleden en heden van ons bedrijf en het eindigt met de volgende zin: Het bedrijf van dfe toekomst zal pas inhoud krijgen, indien het de mens de gelegenheid geeft te leven door te werken. Dan volgt: Rondgang. De hierin beschreven wan deling over het bedrijf en door enkele werkplaat sen toont duidelijk de vele aspecten van een grote scheepswerf, annex machinefabrieken Communicatie is de titel van de derde bijdrage. Het artikel is geschreven in een taal, die er niet om liegt. In opbouwende trant zegt de schrijver zijn zienswijze. Hij somt de bestaande middelen van interne communicatie in een modern bedrijf op en zegt dan: Communicatie is echter méér, an ders, dieper. Het vertolkt ook het woord gemeen schap, het omvat het gehele leven van de mens en mèt de genoemde middelen alléén, komt dit zeker niet tot zijn recht. Luisteren met belangstelling en ieder mens laten spreken over datgene, wat hem het naast aan het hart ligt. Zó kunnen wij van de maatschappij, waarin wij moeten leven, maken een maatschappij, waarin wij willen leven. Artikel 4 heet: Grondslag voor een toekomst. Het opent met een gedicht van Joost van den Vondel: Laat het kostelijkst van al U niet werkeloos ontglippen Dat is de tijd, die snel gaat glippen Zonder dat hij keren zal. Hierin wordt de opleiding van leerlingen aan onze Bedrijfsschool behandeld. Het eindigt met de vol gende woorden: In het bijzonder wijs ik erop, dat er voor jeugdige arbeiders op de school en in het bedrijf gelegenheid bestaat de grondslag te leggen voor een goede toekomst. Een toekomst, die mede wordt bepaald door de wijze, waarop het bedrijf aan de idealen van de jongens tegemoet komt. De vlag in top -bijdrage nummer 5- is een ode aan de veiligheid in het algemeen en in het bijzonder aan die bij W.F. Met enkele sprekende voorbeel den en cijfers wordt de vooruitgang bij de be strijding van ongevallen toegelicht. De zesde bijdrage draagt als titel: Zinvol sparen en de baas. Schrijver weet, dat het ten aanzien van de materiaalbesparing in een groot bedrijf anders - nade liger- ligt dan in kleinere ondernemingen. Hij noemt voorbeelden hoe men afval doelmatig kan gebruiken en vraagt zichzelf af, of men werkne mers, die door ziekte of anderszins in een revali- datieregeling zijn opgenomen, zou kunnen betrek ken in de materiaalbesparing, door inschakeling bij het uitzoeken, het sorteren en het bijhouden van lijsten van opgespaarde materialen. Het slotartikel is een berijmde ontboezeming over de werf en de werkzaamheden in verleden en he den. Dat daarbij de stichter van het bedrijf -Bartel Wilton - piëteitsvol, als uitgangspunt en als slot wordt genoemd is begrijpelijk. De titel van deze bijdrage is zinvol en origineel: Van Baan tot Baas. Wij kunnen de lezing van dit interessante nummer iedereen ten zeerste aanbevelen. Heeft u al een bezoek gebracht aan de tentoonstelling in het Maritiem Museum „Prins Hendrik" (Burg. 's Jacobplein 8, Rotterdam) Deze tentoonstelling is getiteld: „Gerard Mercator en de kaartmakers van zijn tijd". U kunt er nog tot en met 16 februari a.s. dagelijks van 10-5 uur en 's zondags van 11-5 uur terecht. Gerard Mercator werd 450 jaar geleden geboren en men noemt hem de grote lóe-eeuwse cartograaf.

Wilton Fijenoord Nieuws | 1963 | | pagina 9