De eerste tewaterlating voor Mevrouw De Po us-Van ltterzon zoals dit om ons heen wel gebeurt, maar het is toch een teken aan de wand over de toestand in de scheepsbouw, waarvan hij het volgende zei: ,,Ik wil hierbij duidelijk stellen niet te spreken na mens de scheepsbouw in het algemeen, maar zuiver de mening weer te geven, zoals die zich bij onze werf heeft ontwikkeld. Wij hier geloven n.l. in vrije concurrentie en menen, dat er voldoende sterke wer ven in Nederland zijn om deze vrije concurrentie ook te kunnen aangaan met andere. Wij menen, dat het geen in vele landen gebeurt, n.l. het geven van sub sidies, waardoor in feite kennelijk onrendabele be drijven kunstmatig in leven gehouden worden, onjuist is. Wij zien dan ook het feit, dat wij geen subsidie krijgen, als een erkenning van de sterkte van het gros der Nederlandse scheepsbouwers. Dat deze zware concurrentiestrijd tot zeer lage prijzen geleid heeft, is wel duidelijk en is, indien het uiter aard niet te lang duurt, op zichzelf niet onoverko melijk, alhoewel de grens van het mogelijke hierbij gevaarlijk dicht genaderd is. Wij zien echter meer en meer, dat kredietverlening hij aanbiedingen een steeds belangrijker rol gaat spelen, waardoor naar onze smaak soms commercieel niet te verantwoorden trans acties worden aangemoedigd. Het verzekeren van een dergelijk belangrijk krediet risico is een taak van de staat, welke taak in vele landen op soms wel buitengewoon royale wijze ver vuld wordt. Wij menen, dat het jammer is, dat de mogelijkheden van de Nederlandse scheepsbotav op dit gebied zoveel beperkter zijn dan die van onze concurrenten, temeer daar dit een risico is, dat geen enkele particuliere maatschappij kan opbrengen en wij hopen, dat hierin in de naaste toekomst nog eens verbetering zal optreden. Eerst dan zal, onafhanke lijk van het feit hoe wij over de kredietverlening tegen zeer gunstige voorwaarden op zichzelf denken, dit geen wezenlijk concurrentiepunt meer zijn" W.F. steunt op drie pijlers. Vervolgens wees de heer Meijer erop, dat onze on derneming bepaald niet geheel van de nieuwbouw afhankelijk is. De N.V. steunt op drie pijlers. Eén - nü wel zeer belangrijke - pijler is de scheepsreparatie. De tweede pijler is de scheepsnieuwbouw en tenslotte is er de afdeling Algemene Werktuigbouw met o.m. de ge- schutsproductie, de bouw van voortstuwingsinstalla ties, de apparatenbouw en het werk op nucleair ge bied. Zich richtende tot de doopster, dankte spreker haar voor de medewerking en hij bood haar als herinnering aan deze dag een armband aan. Mevrouw De Pous sprak als niet-ingewijde haar be wondering uit voor ontwerpers en bouwers van het machtige bouwwerk, waaraan zij nu door deze doop en tewaterlating ook een klein steentje heeft kun nen bijdragen. Vrolijkheid ontstond toen de doopster - sprekende over scheepsbouwsubsidies - zei: ,,Mijn man zegt, dat de scheepsbouivers geen subsi die willen hebben. Zelfs als belastingfaciliteit zouden ze die niet aannemen" 38

Wilton Fijenoord Nieuws | 1963 | | pagina 40