Accommodatie: Behalve voor enkele leerlingen is er voor elk be manningslid één hut. De hutten zijn evenals alle andere woonruimten aangesloten op een aircondi tioning-systeem. Er is een permanent zwembad aan boord, evenals een hobbyhut met donkere kamer. Het schip krijgt één schoorsteen. MACHINE-INSTALLATIE De machine-installatie is door Wilton-Fijenoord ontworpen in samenwerking met de rederij PHs. van Ommeren te Rotterdam. De machinekamer met ketelruim is achterin het schip geplaatst. Hierin zijn opgesteld de stoom ketels, de voortstuwingsinstallatie en de nodige hulpwerktuigen. Direct vóór de machinekamer ligt de hoofdpompkamer. De ketelinstallatie bestaat uit twee Wilton-Fijenoord/ Foster-Wheeler waterpijpketels met oververhitters, economisers en luchtverhitters, welke door stoom verwarmd worden. De ketels, die van het D-type zijn, worden met olie gestookt en leveren de beno digde stoom voor de voortstuwing en de hulp werktuigen. De stoomdruk bedraagt 46 kg/cm2 en de temperatuur van de oververhitte stoom is 468° C. De maximum stoomproductie per ketel bedraagt 38M ton per uur. De voortstuwingsturbines zijn van het Wilton- Fijenoord/Pametrada type en bestaan uit één hoge- druk (HD) en één lagedruk turbine (LD), die samen via een tandwielkast met dubbele overbren ging de schroefas aandrijven. De LD turbine is van het „single flow" type. Di rect onder de LD turbine bevindt zich de conden sor, waar de afgewerkte stoom gecondenseerd wordt door 4500 m3 zeewater per uur. Beide tur bines bezitten een gedeelte voor achteruitvaart. De hoofdmachine ontwikkelt een dienstvermogen van 16.000 apk bij 105 omwentelingen per minuut van de schroefas. Door extra stoom toe te voeren tussen de 2e en 3e trap van de H.D. turbine, kan het vermogen opgevoerd worden tot 17.600 apk bij IO8F2 omw./min. De tandwielkast met dubbele overbrenging tussen de turbines en de schroefas is gefabriceerd door de Kon. Mij. „De Schelde" te Vlissingen en is van het „articulated" type. De enkelvoudige schuine vertanding is gehard en geslepen. Direct achter de tandwielkast is het hoofdstuwblok geplaatst, gefa briceerd door de firma Michell in Engeland. De electrische energie, 440 Volt draaistroom van 60 perioden, nodig voor het bedrijf aan boord, wordt geleverd door twee turbine-gedreven genera toren, elk met een nominaal vermogen van 650 kW. Hiervan is er normaal één in bedrijf. De turbines zijn van het tegendruk type, waarvan de afgewerkte stoom wordt benut voor het voor- warmen van het voedingwater en de ketelverbran dingslucht. De turbines zijn geleverd door De Laval te Stockholm, de generatoren door Heemaf te Hengelo. Een dieselgenerator van 300 kW capaciteit levert electrische stroom ingeval de ketels gedoofd zijn, wat bijvoorbeeld het geval is als het schip voor langere tijd in de haven ligt. 40

Wilton Fijenoord Nieuws | 1963 | | pagina 42