maakt zouden worden in de boven de machineka mer liggende 4 dekken, de achterste helft van de bakboord hoofdmachine bereikbaar zou zijn voor de hijsblokken van onze grootste drijvende bok, de Titan. De accommodatie ter plaatse zou hierdoor slechts weinig aangetast worden. Het transport van de krukas werd daarom in de volgende fasen ge pland: le. Na demontage van verschillende onderdelen: het lichten van de achterste helft van de hoofd machine (gewicht ongeveer 90 ton) en het plaatsen van houten blokken waarop nu deze helft moest komen te staan. 2e. Het lichten van de halve krukas (50 ton) dwars door de machine heen en het onder schuiven van 2 zware 60 cm hoge I-balken en de nodige holblokken, waardoor de krukas bo ven de bedplaat uitkwam. 3e. Het opnieuw lichten van de hoofdmachine (ge deelte boven de fundatieplaat) doch nu geheel boven de krukas uit en het plaatsen van op hard hout rustende stalen glijbanen. 4e. Het dwarsuit werken van de krukas, tot deze op twee op hart schip geplaatste lorries kwam te rusten. 5e. Het naar voren rijden van deze lorries op voor dit doel op de machinekamertanktop geplaatste rails. Het door de schoorsteen aanpikken van de krukashelft met de drijvende bok. 6e. Het transport van de krukas door de schoor steen naar buiten. Teneinde dit programma mogelijk te maken bleek het nodig: de trappen, roosters en bordessen tus sen beide hoofdmachines geheel weg te nemen, de vloerplaten en pijpen tussen beide machinefundaties te verwijderen, de 3 aangehangen spoelpompen van de bakboord machine los te maken en naar buiten te transporteren. Verder dienden alle obstakels aanwezig in de ach terste helft van de schoorsteen te worden verwij derd. Deze bestonden uit pijpen, roosters, trappen, afvoergasleidingen, vonkenvangers en een afvoer- gasketel. Vóór de aanvang van het werk werden bij aankomst van het schip te Londen de tekeningmaten op hun juistheid gecontroleerd en bovendien de nodige voorbereidingen getroffen, zodat bij aankomst van het schip aan de werf de werkzaamheden onmid dellijk zouden kunnen worden aangevangen. Een nieuwe krukas en de nodige hulpstukken voor het bovenbeschreven transport werden reeds eerder in de machinefabriek ter hand genomen. Op 1 februari arriveerde het schip aan de werf en werd een aanvang gemaakt met de reparatie. 46

Wilton Fijenoord Nieuws | 1963 | | pagina 48