Uit de oude doos 1 h^hhhb. k Reeds twintig jaar vóór de eeuwwisseling werden door ons bedrijf torpedoboten gebouwd. Weinigen onder u zullen zich realiseren, dat zesentwintig eenheden van de Nederlandse Torpedovloot het eer ste levenslicht op het „Etablissement Fijenoord" aanschouwden. Aan het begin van de tweede helft van de vorige eeuw ontstonden de eerste torpedoboten, toen men kleine vaartuigen uitrustte met een spar, die zover mogelijk vóór het bootje uitstak en die was voor zien van een explosieve lading. De aldus bewapende stoombarkassen deden dienst bij de verdediging van havens en reden en moes ten, bij voorkeur 's nachts, vijandelijke schepen aanvallen en tot zinken brengen door de spar- torpedo tegen de romp van de tegenstander tot ontploffing te brengen. Het is altijd een open vraag gebleven of de torpo- dobootbemanning enige kans had het avontuur te overleven. In het begin van de zeventiger jaren werden de eerste speciaal voor dit doel ontworpen boten ge construeerd. De met een spartorpedo bewapende scheepjes liepen slechts 13 knoop. Behalve voor de havenverdediging werden deze torpedoboten ook gebruikt aan boord van grote oorlogsschepen. Door middel van zware davits of kranen kon men vanaf een pantserschip één of meer van de bootjes vóór de aanvang van een zeegevecht te water zetten. Een volgende stap was een torpedoboot die, even als het geval was met de brander in de zeventiende en achttiende eeuw, de vloot buitengaats kon bege leiden. Door het gebruik van staal werd het mogelijk zowel de romp als de machineinstallatie aanzien lijk lichter te construeren dan voordien gebruike lijk was. Door hun scherpe vorm verplaatsten de bootjes aan de einden zeer weinig water en ten gevolge van de lichte constructie vertoonden ze neiging, in het water liggend, door te buigen. De romp werd daarom met tegenbocht gebouwd. De Zr. Ms. Torpedoboot ,,Dempo" Foto van afbeelding in het Maritiem Museum ..Prins Hendrik" Rotterdam 48 Hr. Air. Torpedoboot ,,Tangka" Hr. Ms. Torpedoboot Wajang"

Wilton Fijenoord Nieuws | 1963 | | pagina 50