De Kleine Watersalamander Tekst: G. C. L. BLANKW AARDT-NAT AN Vroeg in het voorjaar kruipen de salamanders uit hun schuilplaatsen. De winter brachten zij door on der stenen, in rioolputten en andere verborgen hoek jes. Nu zoeken ze de sloot op. De mannetjes krijgen hun bruiloftstooi: er groeit een kam over rug en staart en de buik wordt prachtig oranje met zwarte vlekken. De wijfjes zijn lang niet zo fel gekleurd. Als een mannetje een wijfje tegenkomt, dat hem wel aanstaat, gaat hij voor haar zitten en waaiert met zijn staart opzij van zijn lichaam. Hij moet dit spelletje vele keren herhalen, voor het wijfje hem als bruide gom wil hebben. Een wijfjessalamander legt haar eitjes stuk voor stuk onder een blad van een waterplant. Zij vouwt het blad om het eitje heen en plakt het vast. Een sala mandereitje is een paar millimeter groot en is door schijnend. Door een vergrootglas kun je de groei van het diertje in het eitje volgen. Op de foto zie je een salamanderlarfje in het eitje. Om het jullie duidelijk te laten zien, is de foto heel erg vergroot. Een pas uitgekomen larfje is blind en heeft nog geen poten. De ogen breken al gauw open. Aan weerskanten van de kop zitten de kieuwen waar mee het diertje ademt. De kieuwen houdt hij zolang hij een larf is. Het worden prachtige pluimen. De voorpoten verschijnen het eerst en ongeveer een maand later komen de achterpoten. Langzamerhand verandert het larfje in een echte salamander. De platte zwemstaart wordt ronder en de kieuwen ver dwijnen. Het diertje ademt nu door longen. Op een regenachtige dag kruipen de diertjes in het natte gras aan de kant van de sloot. Evenals de oude salamanders blijven ze nu op het land. Salamanders zijn dus half land- half waterdie ren. Ze zoeken de sloot alleen op om eieren te leggen. Foto's: H. F. H. BLANKWAARDT De kleine watersalamander komt overal in ons land voor. In het voorjaar worden ze in aquariumwinkels te koop aangeboden. Wil je deze salamanders beter leren kennen, neem dan een paartje in je aquarium. Je kunt ze voeren met tubifex, dat ook in aquarium winkels te koop is. Dek je aquarium goed af. Als salamanders ontsnap pen, verdrogen ze en gaan dood. Laat een stuk schors of kurk in het water drijven. Hier zullen de dieren graag zo nu en dan op kruipen. Tegen de zomer als de eitjes gelegd zijn, worden de salaman ders weer landdieren. Breng ze dan terug naar de sloot, of zet ze over in een terrarium waar een moe rasje in is. Jonge larfjes geef je watervlooien, in het begin zoek je kleine vlooien voor hen uit. Het is leuk om een salamander-dagboekje" te ma ken. In een opschrijfboekje of in een schrift schrijf je op wat je opmerkt: b.v. hoe de salamanders adem halen, hoe ze hun prooi vangen, wanneer ze vervel len, wanneer de eitjes gelegd zijn, wanneer deze uit komen, enz. Iedere keer zet je de datum erbij en maakt een te keningetje van wat je gezien hebt. Veel succes! jonge salamander 53 salamanderlarfje, nog in het ei kleine watersalamander

Wilton Fijenoord Nieuws | 1963 | | pagina 55