zich ook uitvoerig onderhouden met de Kleine Commissie van de Ondernemingsraad. Met grote erkentelijkheid zullen we aan dit bezoek blijven terugdenken. De heer C. J. A. van Daalen verliet einde mei - na een 53-jarig dienstverband, waarvan de laatste 13 jaren als directeur - wegens reeds eerder bereikte pensioengerechtigde leeftijd, onze dienst, terwijl een maand daarvoor de heer K. P. Muilwijk, adjunct-directeur, eveneens in verband met het bereiken van de pensioengerechtigde leeftijd, afscheid nam. Over het geheel genomen is de totale werkbezetting voldoende geweest, hoewel het meer dan in de voorafgaande jaren is voorgekomen, dat in bepaalde afdelingen van het bedrijf gedurende kortere of langere perioden niet voldoende werk was. Het gunstige financiële resultaat over 1962 is dan ook voor een belangrijk deel het gevolg van het feit, dat enkele zeer langlopende opdrachten uit de achter ons liggende jaren tot afrekening zijn gekomen. Zowel in de nieuwbouw- als in de reparatiesector moest aan zeer scherpe concurrentie het hoofd worden geboden. Vooral in de nieuwbouwsector bewoog het prijspeil zich dikwijls ver onder de reële kostprijs. Bovendien werd de vraag naar langlopende credietverlening voor de bouw van schepen steeds groter. Onder deze omstandigheden werd het beter geacht de feitelijke nieuwbouwbezetting tot een nog aanvaardbaar minimum te beperken. Een deel der capaciteit van de afdeling Nieuwbouw werd benut om de afdeling Reparatie behulpzaam te zijn bij de uitvoering van enkele bijzondere reparatie-opdrachten, waarbij op korte termijn grote hoeveelheden staal moesten worden verwerkt. Als voorbeeld noemen we de verlenging van de vijf schepen voor Indiase rekening. De afdeling Nieuwbouw heeft daarnaast een aantal bijzondere opdrachten op het gebied van zware staalconstructie verworven. De afdeling Algemene Werktuigbouw levert de torpedolanceerbuizen voor de twee door ons voor het Departement van Defensie te bouwen onderzeeboten, terwijl deze afdeling verder nog opdrachten van het Departement van Defensie heeft voor onderhoudswerkzaamheden aan eerder door ons geleverd geschut. Van De Rotterdamsche Droogdok Maatschappij N.V. werd de belangrijke opdracht voor de installatie van het lanceersysteem voor geleide wapens aan boord van Hr. Ms. Kruiser „De Zeven Provinciën" ontvangen. Een belangrijke gebeurtenis in deze sector was, dat onze Meetkamer officieel erkend werd als „Meetkamer Bemetel-T.N.O.". Een dergelijke erkenning wordt slechts zelden verleend. Deelnemingen kwamen tot stand in twee in Mexico en Portugal gevestigde ondernemingen, die zich op het terrein van de scheepsbouw en -reparatie bewegen. De overwegingen, die tot deze deelnemingen hebben geleid, zijn niet gebaseerd op winstverwachtingen op korte termijn, doch veeleer op de wens tot het verkrijgen van internationale steunpunten. Hoewel het niet tot de verslagperiode behoort, is het verheugend te kunnen vermelden, dat in begin 1963 van de Federale Regering van Nigeria de opdracht voor de bouw van een fregat werd ontvangen.

Wilton Fijenoord Nieuws | 1963 | | pagina 5