Om u een beeld te geven van de activiteiten in de diverse sectoren van ons bedrijf, volgt hierna een gedetailleerd overzicht. We beginnen met ALGEMENE WERKTUIGBOUW In verband met het toenemende en blijvende belang van activiteiten buiten het directe terrein van de scheepsbouw en de reparatie, werd uit de vroegere afdeling Machinebouw de afdeling „Algemene Werktuigbouw" geformeerd. Deze afdeling omvat de gehele productie van de machinefabrieken, de ketelmakerij, de gieterij en de smederij, zomede de bouw van hoofdvoortstuwingsinstallades, zowel voor eigen gebouwde schepen, als voor derden. De afdelingen van de machinefabriek waren redelijk van werk voorzien. Afgeleverd werden 3 Wilton-Fijenoord/M.A.N. dieselmotoren, respectievelijk voor het m.s. „Grebbedyk" en het m.s. „Gorredyk", elk van het type K8Z78/155C met 10400 apk en 1 voor het m.s. „Breacon Beacon" van het type K 6Z78/140D met 7760 apk, benevens een 9-tal 250 kV A dieselaggregaten, type G4V30/45 en G5V30/45. De marine-geschutafdeling was goed bezet met opdrachten van de Koninklijke Marine, w.o. de revisie van 57 mm, 12- en 15 cm geschut. Na oplevering van de 230 stuks 40 mm luchtafweergeschut voor de Koninklijke Landmacht aan het einde van 1961, was aanvankelijk een teruggang in de werkbezetting van de betrokken afdeling onvermijdelijk, daar de aansluiting op te verwachten revisie-opdrachten van soortgelijk geschut niet gerealiseerd kon worden. Wel werden opdrachten ontvangen voor de revisie van 25 pdr veldgeschut voor de Koninklijke Landmacht. De overige capaciteit kon tijdelijk voor opdrachten op ander terrein benut worden. Aan het einde van het jaar werd wederom een goede werkbezetting verkregen door een opdracht voor revisie van 40 mm geschut. De afdeling Ketelmakerij en Apparatenbouw was goed van werk voorzien: o.m. was de clean conditionsroom gedurende het gehele jaar in gebruik voor het kernenergieproject Dragon. De werkzaamheden ten behoeve van scheepsreparaties fluctueerden vrij sterk gedurende het jaar, zodat de betreffende afdelingen daarvan in sterke mate de invloed ondervonden. De vernieuwing van het machinepark vond verdere voortgang, o.m. werd in Machinefabriek I een grote nieuwe fundatie gelegd, waarop inmiddels 2 moderne kotterbanken zijn geplaatst en in bedrijf genomen. Bovendien werden de fundaties van nog 2 grote kotterbanken gereed gemaakt voor de plaatsing der machines. Een nieuwe, grote krukassenbank werd in bedrijf genomen. De personeelsbezetting blijft nog steeds zorgen baren; het is bijzonder moeilijk de gewenste aanvulling van vaklieden te verkrijgen. De verhoging van de efficiency en de verlaging van de kosten zullen nog veel aandacht vragen, terwijl ook aan het kwaliteitsaspect alle zorg dient te worden besteed, teneinde de toenemende concurrentie in voldoende mate het hoofd te kunnen bieden. Door omscholing wordt getracht de kwantitatieve bezetting van de machines te verbeteren. In dit verband mag ook genoemd worden de oprichting van een speciaal in de Machinefabriek ondergebrachte afdeling leerlingen, waarin onze 3e jaars leerlingen van de bedrijfsschool hun practijkopleiding, die daarbij zoveel mogelijk 4

Wilton Fijenoord Nieuws | 1963 | | pagina 6