In de tweede helft van 1959 ontstonden de eerste plannen om de veerverbinding Katseveer-Zierikzee te vervangen door een brugverbinding. Dit veer vaart om de twee uur en kan alleen maar personen auto's en kleine vrachtwagens overzetten. Wanneer echter in de loop van 1964 de brug over het Ha ringvliet en de Grevelingendam gereed zou komen, zouden de bewoners van Walcheren, Noord-Beve land en Zuid-Beveland makkelijker via deze Oos- terscheldebrug een verbinding met de randstad Holland kunnen krijgen. In het begin van 1961 werd door de provincie Zeeland aan een tweetal aanne mingsbedrijven opdracht gegeven tot het uitwer ken van de plannen hiervoor. De brug is geprojecteerd van de uiterste Noord oostkust van het eiland Noord-Beveland (bij Co- lij nsplaat) naar de Veerhaven Val bij Zierikzee. De lengte van de brug bedraagt 5 km en de brug kruist de 16 meter diepe schaar van Colijnsplaat en de 33 meter diepe Roompot. De brug wordt uitgevoerd in voorgespannen beton en zal bestaan uit 55 overspanningen, elk met een lengte van 95 meter. Onder de brug is een vrije doorvaarthoogte van 14 meter, terwijl bovendien ter plaatse van de diepe geul nog een basculebrug gebouwd moet worden. Deze basculebrug komt te liggen nabij de kust van Schouwen met een door- vaartbreedte van 30 a 40 meter. De pijlers zullen bestaan uit drie naast elkaar te plaatsen geprefabriceerde betonnen putten met lengten, variërend van 30 tot 55 meter en een dia meter van 4,5 meter. Bij de nieuwe veerhaven van Kats zullen de geprefa briceerde betonnen elementen worden gemaakt, o.a. de pijlers, de bovenbouw met aanzetstukken voor de overspanningen en de elementen der overspannin gen zelf, welke in stukken van 500 ton op de bouwplaats aan de pijlers gemonteerd zullen worden. Eind vorig jaar ontvingen wij de opdracht voor het maken van het staalwerk voor een tweetal brug- kranen, welke op het centrale werkterrein in de veerhaven van Kats gebruikt zullen worden voor het transport van bovengenoemde elementen. De kraanliggers hebben een lengte van ruim 67 meter bij een grootste breedte van ongeveer 4 meter en een hoogte van 5 meter. De totale spoorbreedte van de kraan is 60 meter, de hijshoogte 14.50 meter en het hijsvermogen 300 ton. Na het gereedkomen van de beide brugkranen wer den deze op 6 mei 1963 uit het bouwdok uitgedokt en de volgende dag met behulp van sleepboten naar de veerhaven in Kats gebracht. Intussen wa ren ook de poten gereed gekomen, welke bij hel ling 6 gekoppeld en opgesteld werden. Enkele dagen later waren beide kranen ter plaatse gemonteerd met behulp van een speciaal voor de bouw van deze brug gebouwde drijvende bok, wel ke een hefvermogen van 500 ton heeft. J. W. Uittenbogaart. li

Wilton Fijenoord Nieuws | 1963 | | pagina 13