Onze oud- ktwmmm. Uit de oude doos (vervolg) van de ketting te laten afwijken. Een stoommachine dreef via een dubbele tandwieloverbrenging de ka- belaringas aan, waarop de kabelaring (nesten schijf), die het schip langs de ketting voortbewoog, was gemonteerd. Een kleinere schijf diende om de ketting in de nesten van de kabelaring te drukken. Afhankelijk van de keuze uit de tandwieloverbren ging kon de sleepboot zich met een constante snel heid van 3 respectievelijk 5 km per uur langs de ketting voortbewegen. Stoom werd geleverd door een waterpijpketel. De schoorsteen stond uit het midden van het schip. De kettingsleepvaart werd in 1854 in Frankrijk op de rivier de Seine en in België op het kanaal van Willebroeck ingevoerd. In 1866 kon men op de El be de eerste Duitse kettingsleepboot in bedrijf zien. Ook op de Neckar en de Main werd deze sleep- vaart met succes bedreven. Op 1 mei 1879 begon men op de Rijn een kabelsleepdienst tussen Em merich en Ruhrort. Dat men een kabel in plaats van een ketting gebruikte, vond zijn oorzaak in de weinige ruimte, die reeds toen op de Rijn ten ge volge van het drukke scheepvaartverkeer voor na vigatie beschikbaar was. Een kettingsleepboot, die slechts weinig van zijn baan kon afwijken, zou hier grote moeilijkheden hebben opgeleverd. Kabelsleepboten waren bewe- gelijker en konden zich enigszins aan het overige verkeer aanpassen. Die mogelijkheid bestond, aan gezien de kabel niet over de gehele lengte van de sleepboot liep, doch aan bakboord, na de schijven te zijn gepasseerd, reeds op halve scheepslengte weer overboord verdween. De kabelsleepvaart had echter met grote en onvoor ziene moeilijkheden te kampen en na twee jaar legde de Duitse rederij het bijltje er bij neer. In 1879 kreeg de Rijnkabelsleepvaart Maatschappij te Rotterdam toestemming het sleepbedrijf tussen Emmerich en Ruhrort te bedrijven. Van Nederland se zijde verkreeg men het recht de kabel te verlen gen tot Rotterdam. Met vijf kabelsleepboten heeft men op deze route gevaren. Was de kettingsleep vaart op snelstromende en weinig bevaren rivieren een succes, de kabelsleepvaart op de Rijn had voort durend met moeilijkheden te kampen en moest uit eindelijk de strijd tegen moderne rader- en schroef- sleepboten opgeven. Toch duurde het tot het begin van deze eeuw, voor dat de laatste kabelsleepboot van de Rijn verdween. A. v. D. Oud-werknemer Hinten houdt appèl. Gekomen met de bus - per boot op stap. Inscheping aan boord van de salonboot „Erasmus". 14

Wilton Fijenoord Nieuws | 1963 | | pagina 16