UIT DE OUDE DOOS (43) Over hetgeen plaats vond gedurende de periode van opbouw van de Nederlandsche Stoomboot Maatschappij en het Etablissement „Fijenoord" is in deze rubriek weinig vermeld. De reden was, dat gegevens schaars zijn en af beeldingen of tekeningen moeilijk of niet te vinden waren. Sinds enige tijd worden verspreide gegevens uit ons eigen archief en uit andere bronnen bijeenge bracht en per afzonderlijk schip ingedeeld, waardoor veel waardevols te voorschijn is gekomen. Tekeningen van grote historische waarde zijn nu beschikbaar en deze bieden een unieke gelegenheid Langsdoormede machinekamer s.s. Atlas" om interessante zaken uit het verre verleden van ons bedrijf te publiceren. Als eerste onderwerp meenden wij de grote paket- boot voor de dienst op Oost-Indië, de „Atlas", te kiezen; een schip dat honderd vijf en dertig jaar geleden werd gebouwd en nooit de oceanen heeft bevaren. Toen Koning Willem I, behalve vele andere voor uitstrevende plannen, een stoompaketdienst tussen Nederland en Oost-Indië wilde verwezenlijken lag het voor de hand, dat aan de voorvechter van de Nederlandse stoomvaart, G. M. Roentgen, werd op gedragen voor dit doel een houten raderstoomschip te ontwerpen. In het begin van 1824 was hij met zijn opdracht in zoverre gereed, dat hij de plante keningen voor een schip van twaalf honderd ton aan de Koning kon voorleggen. Het ontwerp betrof een voor zijn tijd bijzonder grote viermaster met twee schoorstenen, waarvan de lengte 72 meter, de breedte 9.15 meter, de holte 7,72 meter en de diepgang 4,80 meter zou bedragen. Reeds op 29 mei van hetzelfde jaar werd door het Departement van Nationale Nijverheid en Koloniën aan de Nederlandsche Stoomboot Maatschappij op- 8

Wilton Fijenoord Nieuws | 1963 | | pagina 10