12 regels voor rijden bij mist Eén antwoord Voorsorteren! Allemaal stoppen alles niet gehaast, maar met overleg en langzaam. Dan maakt hij zijn linkerportier open om uit te stap pen en hij hoort een klap. Op hetzelfde moment vliegt een jongen tegen de straat. Wie was hier fout? ANTWOORD: Het is goed, dat de automobilist in deze vraag geen naam had, want u had niet veel goede woorden voor hem over. Inderdaad, de autobestuurder was hier fout- Hij had alles wel rus tig en kalm gedaan, maar hij had hoe dan ook de naast hem rijdende fietser moeten zien, vóór hij uitstapte. Door ineens zijn portier open te maken bracht hij het verkeer in gevaar en overtrad hij art. 25 Wegenverkeerswet. VRAAG 8: Wanneer mag u inhalen op een krui sing: nooit, alleen op een voorrangsweg, als men daar bij niet op de linkerweghelft komt, als er geen agent te zien is. U kunt maar één antwoord geven. ANTWOORD: Nou, die agent, daar is niemand ingetrapt, maar „nooit" werd nogal eens als ant woord gegeven. Zo is het echter niet. Er was dus maar één antwoord mogelijk en dat luidt: als men daarbij niet op de linkerweghelft komt. VRAAG 9: Bekijk de foto bij deze vraag eens goed. Het verkeerslicht is groen, het verkeer is niet druk. De motorrijder moet links af, maar de auto links op de foto belette hem om helemaal links te gaan rijden. Hij geeft keurig richting aan, hij hindert niemand. Voorbij de afslag wordt hij aangehouden door een agent die hem vraagt: .Heeft u er geen idee van wat u fout gedaan heeft?". De motorrijder weet het ant woord niet. U wel? ANTWOORD: Het was plezierig uw antwoorden te lezen, want een elke dag overal heel veel ge maakte fout werd door u afgestraft. Natuurlijk, het was een kwestie van voorsorteren. De motorrijder had achter de auto moeten blijven; de witte pijlen op het wegdek vertelden alles bovendien overduidelijk. Helemaal fout, die motorrijder. VRAAG 10: U zit op de fiets en nadert een kruis punt, waar een agent het verkeer regelt. De agent staat met zijn rug naar u toe en heeft zijn rechterarm hori zontaal gestrekt. U had het plan om rechtsaf te slaan. Mag dit? ANTWOORD: Als er één vraag zin heeft gehad was het deze wel, want als ik het goed zie, dan zou u bij tientallen een bon krijgen in deze omstan digheid. Want de meesten van u willen inderdaad rustig rechtsaf slaan, sommigen zelfs „omdat de agent met de rug naar me toe staat". Neen men sen, zo is het niet. In zo'n geval moet alle ver keer dat de agent van achteren nadert stoppen. En niet anders. Ja, nu weet u ze, alle tien de juiste antwoorden. Het was gewoon fijn dat u meedeed. We hopen dat u er iets van heeft opgestoken dat u nog niet wist. Dat we nooit te oud zijn om te leren, dat wist u al. Dat dit ook in het verkeer zo is. heeft u nu - hopen we - ondervonden. P. W. RUSSEL Nu wij weer in de mistmaanden zijn gekomen, pu bliceren wij hier de twaalf aanwijzingen, die de ANWB heeft opgesteld voor het rijden tijdens mist. 1. Gebruik de ruitenwissers. 2. Rij overdag met ongedimd groot licht, rij bij duisternis met gedimd groot licht. 3. Rij kalm. De snelheid moet worden aangepast aan de zichtafstand. Zorg dat u kunt stilstaan binnen de afstand die u kunt overzien. 4. Inhalen bij mist is zeer gevaarlijk, blijf liever achter elkaar. 5. Hou voldoende afstand tot de wagen voor u, men kan immers niet zien waardoor die wagen wordt beïnvloed. 6. Controleer de verlichting, vooral rem- en ach terlichten. 7. Moet er plotseling geremd worden, dan zal men om kettingbotsingen te voorkomen her haald waarschuwend moeten remmen. 8. Schakel bij het stilstaan de linkerrichtingaan wijzer in, dit werkt sterk alarmerend op ach teropkomend verkeer. 9. Blijf niet op de rijweg stilstaan, maar gebruik berm of parkeerstrook. 10. Schakel bij duisternis tevens de binnenverlich- ting in en verlicht - wanneer nodig - met de koplampen het obstakel op de plaats van het ongeluk. 11. Wees voorzichtig met uitstappen, en ga in geen geval tussen stilstaande auto's in staan. Blijf niet onnodig lang op de rijweg stilstaan, maar maak de weg zo snel mogelijk vrij. 12. Blijf rechts van de asstreep en rij niet op het midden van de weg. SNIPPERDAGEN Met het oog op de a.s. feestdagen wordt men ver zocht eventuele snipperdagen tijdig aan te vragen. Zij die belast zijn met de administratie van het ver lof, worden verzocht de bonnen zo spoedig moge lijk door te zenden aan de Tijdcontröle. Personeelsadministratie. 14

Wilton Fijenoord Nieuws | 1963 | | pagina 18