150 JAAR KONINKRIJK Orgaan van en voor het personeel van Wilton-F ijenoord Schiedam De bevrijding van ons land uit Franse dwingelandij en het afwerpen van het Napoleontische juk, in 1813, leven voor de meesten onzer vrijwel uitsluitend voort in een vage herinnering aan het onderwijs in de vaderlandse geschiedenis, dat wij in onze school jaren met meer of minder geestdriftige belangstel ling volgden. Maar de namen van het drieman schap, dat een en ander voorbereidde: Gijsbert Karei van Hogendorp en zijn beide vrienden Van der Duyn van Maasdam en Van Limburg Stirum, hebben toch voor velen nog wel een bekende klank. Trouwens, straatnamen als „Plein 1813" en „Van Hogendorp- straat" trachten er mede voor te zorgen, dat deze belangrijke gebeurtenis in de geschiedenis van ons land, die immers de oprichting van het „Koninkrijk der Nederlanden" inluidde, niet geheel in het ver geetboek geraakt. Bovendien herinneren wij ons mis schien nog wel het bekende oude plaatje, dat in vele geschiedenisboekjes stond: de landing op het Sche- veningse strand, op 30 November 1813, van Prins Willem later Koning Willem I de oudste zoon van Stadhouder Willem V, die in 1795, mede onder Franse druk, naar Engeland was uitgeweken. Dit alles is nu dus precies 150 jaar geleden en het spreekt dan ook vanzelf, dat men daarom in deze dagen op verschillende manieren de gebeurtenissen uit die tijd en de betekenis daarvan voor de histo rie van ons land, in het bijzonder heeft willen be lichten. Een en ander is voor de diverse publiciteitsorganen bovendien aanleiding geweest de evolutie, die ons land in die 150 jaren op verschillend gebied door maakte, in vaak belangwekkende en lezenswaardige beschouwingen te schetsen. Ook verschillende oudere bedrijven, waaronder het onze, hebben in een of andere vorm publicaties het licht doen zien, waarin gewezen wordt op hun ontwikkeling in de loop van die jaren, of indien zij nog geen volle 150 jaar bestaan sinds hun oprichting. Ter stimulering van al deze herdenkingsactiviteiten werd er een Comité Nationale Herdenking 1813 1963 opgericht, waarvan H.K.H. Prinses Beatrix voorzitster is. Daarnaast werd een Algemeen Werk comité ingesteld, onder voorzitterschap van Prof. Dr. P. J. Bouman, te Groningen. Met de publicatie van een oude prent en (op de achterzijde van de omslag van dit nummer) een proclamatie, die beide op dit historische gebeuren betrekking hebben, willen ook wij in ons blad hier op de aandacht onzer lezers vestigen. Kn 1

Wilton Fijenoord Nieuws | 1963 | | pagina 3