J. van der Weijden Waarom eigenlijk? Een kerstboom moet natuurlijk ver sierd worden. Als je dat zo leest en je gaat er over nadenken, dan zou het best nog eens kunnen gebeuren, dat je eindigde met de gedachte: „Waaróm eigenlijk? In een bos staan de sparrebomen toch ook zomaar, zonder versiering?" Dat is heel goed bedacht. Alleen heb je niet ver genoeg dóórgedacht. Je was eigenlijk nog maar halverwege en toen had je een nieuw idee. Het idee: „Waaróm eigenlijk?" En met dat nieuwe idee was je zo blij, dat je niet verder ging met denken. Bos en huis. Laten we dat gauw inhalenIn een bos staan de sparren zonder versiering. Dat is waar. Maar daar staan ze dan ook met z'n allen en die kerstboom bij jou is maar alleen. En de omgeving is ook heel anders: het bos of jouw huis. En de kerstboom dient om het kerstfeest op te luisteren, terwijl die sparren in het bos dienen om samen een bos te maken. Heel wat verschillen dusZoveel en zulke belangrijke verschillen, dat er geen reden meer is om jouw kerstboom precies zo te behandelen als een boom in het bos. En dus mag je hem gerust versieren, ook al is hij dat niet gewend. Er is overigens één ding, waaraan hij gewend is, dat kan doorgaan. Een boom is gewend met zijn wortels water uit de bodem te halen. Als jij zorgt dat je kerstboom water kan opnemen met de onderkant van zijn stam, blijft hij langer mooi. Planten in een bak of teil met nat zand is goed. Er zijn ook speciale standaards die je met water kunt vullen. Kopen en maken. En dan de versiering. Je kunt allerlei kerstboomversieringen kopen, mooie en lelijke. Als je dit jaar nieuwe versier selen mag kopen, probeer dan eens of je van die bollen van ongekleurd glas kunt kopen. Daar kun je doorheen kij ken. Ze zijn erg mooi. Bind eens een rood lintje kruiselings om een kleur loze of zilverkleurige bol heen en hang hem aan dit lintje op. Als je stro versiering voor de kerstboom maakt (diertjes, sterretjes, een piek bijv.) bind dan het stro ook met rood band vast, of bij kleine voorwerpjes met een draadje rode katoen. Niet. Wikkel je boom niet in dikke bossen „engelenhaar". Hij zal niet weglopen en je hoeft hem dus niet op die manier te boeien. Gooi hem ook niet vol met klonten namaak-sneeuw. Versier hem niet zo overdadig dat je haast geen boom meer ziet. Dat is allemaal erg leliik. Hapje. Erg aardig om in de boom te hangen zijn kleurige, glimmend gepoetste ap peltjes, mandarijntjes, noten. Met een lintje of draadje hang je ze op. Ook kun je kerstkransjes en ander lekkers in de boom hangen. Laat al dat eet- spul hangen tot de boom moet worden „afgebroken". Die droevige gebeurte nis wordt dan een beetje opgevrolijkt door het gezamenlijk verslinden van een deel van de versiering. (Glazen bol len en stompjes kaars niet eten!) Kaarsen. De kaarsen! Natuurlijk zijn echte kaar sen mooier dan electrische. Maar echte kaarsen kunnen brandgevaar opleve ren; zet ze dus altijd goed vast (er zijn allerlei soorten klemmetjes; de ene soort is beter dan de andere) en zorg dat ze niet met hun vlammetje onder een tak of iets anders brandbaars staan Houd de kaarsjes in de gaten als ze erg kort worden; zet naast een boom met brandende kaarsjes een schaaltje water-met-een-spons en vraag een vol wassene die spons te hanteren als er toch een kaarsje brand wil stichten. Boom. De boom zelf is natuurlijk heel belang rijk. Wie met zorg en overleg en een paar goede ogen een klein boompje koopt, heeft iets bruikbaarders en mooiers dan wie zomaar, zonder uit te zoeken en zonder goed te kiezen twee- en een-halve-meter wild hout meegrijpt! De lengte doet het 'm niet. Je moet een regelmatig gevormd, mooi boompje hebben, niet te dun en niet te dicht. Er moet ruimte zijn om het één en ander in te hangen, maar hij moet niet iel zijn. Eigenlijk moet je tevoren al even bekeken hebben waar je hem wilt zetten in huis. Takken. Als je hier of daar soms een stuk van een tak moet afnemen, omdat dat in de weg zit of te ver uitsteekt of zoiets, gebruik dan zo'n stukje om aan de muur te hangen of ergens neer te leg gen. Een bol er aan of een lint er om- been en het is een stukje kerstfeest ge worden. Natuurlijk kun je van grotere losse takken grotere „stukjes" maken, hangend of liggend, met wat meer ver siering en met zelfs één of een paar kaarsjes. En zo is het ook heel goed te doen om alléén met losse takken, die je daarvoor koopt, je kerstversiering te maken, dus helemaal zonder boom. Je ziet het: mogelijkheden genoeg voor een Prettig Kerstfeest! 32

Wilton Fijenoord Nieuws | 1963 | | pagina 34