ANNA IS WEER THUIS Na ruim een halve eeuw is een Nederlandse vrouw weer in haar vaderland terug en zegt in haar ge boortestad verwonderd: „De Beukelsdijk? Was die er al in mijn tijd? Ik geloof van niet". - Na twee en vijftig jaar zit ze aan het einde van 1963 weer onder een Nederlandse kerstboom en als van ergens het Stille Nacht klinkt, zal ze een traan in de ogen hebben van ontroering. Dan zal ze denken aan haar Griekse vrienden, die veertig jaar haar buren wa ren en wanneer in het stadscentrum van Rotterdam de kerstkrans wordt aangesneden en iemand schuift een stuk op haar bord dan zullen haar tafelgenoten misschien niet direct begrijpen waarom haar blik afdwaalt en star blijft hangen op een punt, waar ze de Koskakariannen en de Dabaniannen en al die an deren ziet, van wie de meesten nu voor de een en veertigste keer Kerstmis vieren zonder boom, zon der krans, huiverend in de dunne zomerkleren en nog altijd hopend op een brokje toekomst dat wat vreugde brengt. Maar even later zal Anna Dendri- nos-Strik uit de vluchtelingenwijk Dourgouti bij Athene meezingen en de kaarsjes in de boom zul len lichtjes slaan in de tranen, die een weg zoeken langs alle rimpels in haar bruine gezicht. Want Anna is weer thuis, Anna is weer in Rotterdam. Waar moet ik beginnen wanneer ik het verhaal wil vertellen van Anna Dendrinos-Strik, van wie ik in tussen zoveel weet, dat overal eigenlijk het begin van haar verhaal zou kunnen liggen. Maar neen, ik neem u mee naar die eerste dag dat ik haar ont moette, ik neem u mee naar de tweede oktober van dit jaar, toen het asfalt hier en daar in de straten van Athene week was geworden van de zon, die als een enorme electrische kachel de hoofdstad van Griekenland liet stoven in twee en dertig graden Celsius. 2

Wilton Fijenoord Nieuws | 1963 | | pagina 4