PARELS Meisjes weten onmiddellijk het antwoord. Een parel is een kraal tje. Inderdaad zo zou je het kun nen zeggen. Maar, een kraaltje dat door een natuurlijke oorzaak is ontstaan. De parel groeit in de pareloester die in de warme zeeën van Azië leeft. De oester is een schelpdier dat beveiligd door zijn schelp in het water leeft en daar aan de kost moet zien te komen. Dat gaat nogal eenvoudig. Door steeds zijn schalen open en dicht te doen blijft het voedsel dat in het water zweeft tussen de schalen ter veroorzaakt. Uit alle macht probeert de oester de indringer te verdrijven. Soms lukt dat, soms niet. Als het niet lukt gaat de oes ter een middeltje toepassen om de kiezel tenminste onschadelijk te maken zodat hij er verder geen hinder van heeft. Hij gaat extra witte stof "maken". Die stof glijdt als een wit vloeibaar laagje om het petieterige kiezeltje heen. Dat is de eerste parellaag. De oes ter weet er niets van. Hij doet al leen dat wat hij doen moet, hij gebruikt zonder het te weten de dat trouwens min of meer overbo dig is geworden sinds de Japanner Mikimoto op het idee kwam zelf parels te gaan kweken. Door middel van een kleine in greep wordt er een splinter tussen de oesterschelpen gebracht. Natuur lijk begint dq oester direct witte stof te produceren. Afwachten hoe en wat dat splintertje wordt is dus nog een kwestie van tijd. Een pa rel zal er in bijna alle gevallen toch door ontstaan. Wie had dat ooit kunnen denken? Nu begint een volgend moeilijk Wat zijn dat toch voor dingen En hoe worden ze gemaakt? "hangen" en komt zo "vanzelf" daar waar het wezen moet. Hoe komt de oester aan zijn schelp? Het weke oesterlijf vormt bepaal de stoffen waarvan één, een bruine stof, een harde kalklaag wordt (de schelp) en de ander, een witte stof, kan dienen om de oester te beschermen. Zoiets gebeurt wan neer er bijvoorbeeld een kiezeltje tussen de schalen blijft en een wondje in het lichaam van de oes- NORA PETIT mogelijkheid die de natuur hem gaf. Zoals elk leven probeert ook de oester zich te handhaven. Dat hij daarbij een kostbaarheid aan het worden is weet hij evenmin. Steeds opnieuw vloeit er een ander wit laagje over het al groeiende pa reltje. Net zolang tot het een hard wit bolletje geworden is en daar heeft de oester absoluut geen hin der van. Hij mag blijven zitten. Pareloesters noemen de diepzee duikers hem als ze hem vinden. Een gevaarlijk en moeilijk beroep werkje, de parels moeten naar grootte en vorm en kleur gesor teerd worden. Vakmanschap en gevoel voor kleine kleurverschillen zijn nodig want hier worden de dure parelsnoeren geregen. En dan zijn ze voor de verkoop gereed. Van natuur tot industrie zouden we kunnen zeggen want het kwe ken van pareloesters is intussen een winstgevende onderneming geworden .We vinden zulke on dernemingen aan de kust van Cey lon, Australië en natuurlijk in Japan. 22

Wilton Fijenoord Nieuws | 1964 | | pagina 24