Tsjecho Slowakije de Karelsbrug te Praag (Karluv most twee verhalen uit Ik zie een grote stad Houten poppetje en vogelfluitjes in felle kleuren beschilderd. Tsjechisch speelgoed nagetekend door Henk Gosses, 11 jaar Van alle bruggen in Praag, die over de wildstro- mende Moldau liggen, is de Karelsbrug de mooiste. De brug is genoemd naar Karei IV. Het heeft heel lang geduurd voordat de brug klaar was en nog later werden er een groot aantal, wel dertig, heili genbeelden op aangebracht. Maar de brug is niet alleen de mooiste maar ook de sterkste van allemaal. Dat komt omdat men bij het metselen van de steen de kalk niet aanmengde met water maar met eieren. Natuurlijk waren hier voor geweldig veel eieren nodig, want het is een grote brug geworden met zestien bogen. In Praag zelf en ook in de omgeving kon men niet zoveel eieren verzamelen dat het genoeg was. Daarom gaf Karei IV bevel aan alle steden in het Tsjechi sche Koninkrijk eieren te leveren voor de brug over de Moldau. Iedere stad gaf daaraan gehoor. Wagen na wagen reed Praag binnen, van alle kan ten werden de eieren gebracht. Ze werden dan ge broken en door de kalk gemend. Ook uit Velvary kwam een wagen volgeladen met eieren. De inwoners van deze stad hadden erg hun best gedaan en hoopten dan ook op de dank van de Koning. Maar toen de metselaars één ei open maakten, twee eieren, drie eieren, konden ze hun ogen niet geloven. En toen alle eieren in de wagen opengemaakt waren barstten ze in lachen uit. De metselaars lachten, de aannemers lachten en allen die bij de bouw meehielpen lachten en toen lachte heel Praag. Wanthet bleek dat de burgers van Velvary in hun ijver om zo goed mogelijk te hel pen, de eieren hard hadden gekookt. vertaald door AlIREK KABELA Lang geleden stond Libuse, de aanvoerster van het Tsjechische volk, met haar man Premysl en haar vele volgelingen op de berg Hradcany hoog boven de Moldau. Allen keken op de grote bossen die langs de oevers van de rivier lagen en wegvaagden in het schijnsel van de ondergaande zon. Vanuit de Moldau stegen nevels omhoog die grillige vor men aannamen. Men kon er burchten, poorten, huizen en torens in zien. Libuse die de gave had in de toekomst te zien, spreidde plotseling haar armen wijd uit en sprak: Ik zie een grote stad, welks roem tot aan de ster ren reikt. Daar in het bos, waar de Moldau loopt, daar zult Gij een man vinden die juist een drempel maakt (drempel is in het Tsjechisch Praha). Op deze plaats zult Gij een burcht bouwen en deze zal de naam dragen Praha (Praag). Luid galmde de stem van Libuse over de Moldau toen ze verder sprak: en zo zelfs als Koningen en Prinsen hun hoofd buigen wanneer ze over een drempel gaan, zo zullen ze ook voor mijn stad hun hoofd buigen. Geeft Gij deze stad eer en roem, moge voor haar een bloeiend tijdperk aanbreken. Hier zweeg Libuse. Haar volgelingen deden wat ze gezegd had. Ze vonden inderdaad een man die juist bezig was een drempel te maken. Op deze plaats begonnen ze toen een burcht te bouwen, dat was de burcht Praha. Hier woonden Libuse en haar man lange tijd. Zo gingen jaren en jaren voorbij. De burcht Praha werd steeds groter en mooier, aan de voet verrezen paleizen en huizen. Langzamerhand ontstond de grote mooie stad Praha (Praag) die het hart werd van het Tsjechische land. De voorspelling van Libuse werd waarheid. 54

Wilton Fijenoord Nieuws | 1964 | | pagina 56