en vervolgens in 1939 werd aangewezen voor zes daagse reizen naar de Noorse fjorden. Ongeveer tienduizend jongens namen deel aan deze popu laire jeugdreizen voor een passageprijs van slechts vijf en twintig (later vijf en dertig) gulden. De „Tarakan" werd daardoor een van de meest bekende schepen van de Nederlandse koopvaardij vloot. Gedurende de tweede wereldoorlog heeft het schip bijzonder gelukkig gevaren. Twee zusterschepen gingen echter verloren. De „Tajandoen" werd op 7 december 1939, dus voordat Nederland in de oor log werd betrokken, op 35 mijl ten noorden van Ouessant door de Duitse onderzeeboot ,,U 47" on der commando van Prien getorpedeerd. Op 14 juni 1942 werd de „Tanimbar", die deel uit maakte van een konvooi naar Malta, in de Middel landse Zee door Duits-Italiaanse luchtstrijdkrachten tot zinken gebracht. Dat vijf T-boten de oorlog overleefden is waar schijnlijk mede te danken aan de voor die tijd grote snelheid van de schepen. In ieder geval is bekend, dat de „Talisse" door een Duitse raider - waar schijnlijk de „Kornet" - werd gejaagd en dat zij wist te ontkomen. Het geluk verliet de koopvaarder niet toen bij het aan lopen van Antwerpen een regen van V I's en bom men in de nabijheid ontplofte. De „Tarakan" kwam na de oorlog als eerste vracht vaarder te Biak aan, waarna zij op 6 september 1945 via de Verenigde Staten, Engeland en België als eerste schip van de „Nederland" de Amster damse haven binnenliep. Achttien jaar na de oplevering kwam de „Tarakan" voor een grote reparatie bij „Wilton-Fijenoord" terug. De hoofdmotor werd gedemonteerd en voor revisie en gedeeltelijke vernieuwing van de krukas naar de machinefabriek vervoerd. Aan boord werd de machinefundatie vernageld. Het b'eek, dat de meeste cylindervoeringen nog nooit waren verwisseld en na bijna twintig jaar een opvallend geringe slijtage vertoonden. Het trekken van deze voeringen werd een probleem op zichzelf; ze zaten zo vast, dat werd overwogen ze af te boren en door te branden. Dit was in het ver leden te Amsterdam en in Indië ook een keer ge schied. Om de gave voeringen te sparen werden deze echter met behulp van een zware dokram, on der gelijktijdig gebruik van twee honderd-tons hy draulische pompen, uit de cylinder geramd. Een operatie, die zonder brokken gelukte. Voorzover is na te gaan, heeft de „Tarakan" later nog vier oorspronkelijke voeringen in haar slopersgraf mee genomen. Op de respectabele leeftijd van dertig jaar kwam het einde voor een schip, dat een bijzondere plaats innam in de Nederlandse koopvaardijvloot en in veler herinnering nog lang zal voortleven. In oktober I960 vertrok de ..Tarakan" naar Hong kong om ver van haar geboorteplaats te worden ontmanteld. In zeer korte tijd vond de transforma tie van schip met hart en ziel tot een onpersoon lijke hoop schroot van zoveel cent per kilo plaats. In het S.M.N.-nieuws van april 1961 wordt ver teld hoe honderden Chinese mannen en vrouwen met verbijsterende snelheid in een tijdsbestek van een gering aantal dagen (geen weken) de „Tara kan" tot de waterlijn afbraken. En dat met behulp van slechts enkele snijbranders, doch met veel „elle- bogenstoom", waarna de overgebleven „schol" in een dok werd gevaren om verder te worden ge sloopt. De „Tarakan" bestaat niet meer. Met haar uitste kende staat van dienst verdient zij, dat haar naam in ere wordt gehouden. Geboren bij „Fijenoord", bij haar eerste schreden geholpen door „Wilton" en op haar oude dag door „Wilton-Fijenoord" verjongd, droeg zij haar steen tje bij om van twee bedrijven één te maken. A. v. D. In slopershanden te Hongkong 14

Wilton Fijenoord Nieuws | 1964 | | pagina 16