UIT DE OUDE DOOS (50 A) „Onder één voorwaarde" - Reeds spoedig na het begin van de rubriek ,,Uit de oude doos" begon deze zich, behalve op schepen, te richten op het gebied van stationsbouw, pantser wagens en wat dies meer zij. De historie herhaalt zich; ook thans heeft Wilton-Fijenoord belangstelling voor opdrachten van velerlei aard. - De schrijver van de originele tekst zal het me verge ven dat ik hier en daar in zijn zinnen iets heb veran derd en dat ik dit verhaaltje voorzag van het nummer "50 A"want de echte vijftigste Oude Doos staat elders in dit blad en daar gaat het nu juist om. De helft van honderd keer heeft hij het gedaan en van daag maakt hij de vijftig vol. Vijftig Oude Dozen, ge schreven door de heer A. van Dijk, die ik me no galleen maar met pijp kan voorstellen. En als je hem opzoekt ergens in een van de ontelbare kamers bij W.F., dan zegt bij: ..Liever geen toestand; moet dat nu? Met een foto? Weet u, het is eigenlijk alleen een hobby van me. Normaal was het een hobby-thuis gebleven. Door het WF.-Nieuws heb ik de kans gehad er iets van te maken, fa, ik moet wel zeggen dat dit grote voldoe- nirtg geeft, je ziet het allemaal zwart op wit. Maar alsjeblieft, laat het een hobby blijven en maak er geen lawaai van" Voor één keer! Afgesproken, meneer Van Dijk, we maken er geen laivaai van, maar ive willen nu toch wel eens weten wie er vijftig keren achter die lettertjes "A.v.D." schuil ging en dat zal niemand ons kwalijk nemen. Hij pakt zijn zak tabak en stopt een pijp. Natuurlijk stopt hij een pijp. want dat doet hij altijd. Niet zo maar even, neen, neen, heel kalm, heel rustig. Hij doet er soms twintig minuten over, legt zo'n keer of vijf nog twee kruimeltjes tabak boven in die pijpe- kop en drukt met de vinger aan. Intussen vertelt hij. In het begin wat moeilijk, want het gaat over hemzelf en dat is een onderwerp dat hij liever omzeilt. Maar dan wil het wel en ik hoor dat de eerste „Hit de Oude Doos" in augustus 1959 werd gedrukt. ..Een van mijn hobbies is oude schepen en vooral oude oorlogsschepen"aldus de heer Van Dijk. „Ik heb er nogal wat literatuur en gegevens over en ik kwam er achter, dat ons bedrijf nog veel meer gege vens en een hoop foto's had. Daar wilde ik graag gebruik van maken en ik kreeg toestemming van meneer Wilton, maar hij zei erbij: Onder één voor waarde, je moet er eens wat over in W.F.-Nieuws schrijven" De heer Van Dijk schoot achter elkaar aan het uit spitten van de mogelijkheden in eigen bedrijf. „De foto s had ik snel genoeg en de nu gepensioneerde chef van de tekenkamer, de heer Van Wijngaarden, heeft me bij de latere nummers enorm geholpen. Uit het archief en uit musea, van alle kanten haalde hij materiaal bij elkaar en ik kon er gebruik van ma ken. Een paar maanden na dat gesprek met meneer Wilton was het eerste stukje klaar, over het pantser- dekschip Friesland. Neen, neen, er stonden toen nog geen nummers bij. want het zou toch maar voor één keer zijn?" Kapitein gevonden Maar binnen de W.F.-gelederen was men enthou siast over de Oude Doos. „Ga er alsjeblieft mee door Van Dijk", drong men aan. De heer Van Dijk wist het nog niet. Wie zich aan zoiets bindt heeft een maandelijks blok aan het been dat soms zwaarder weegt dan een heipaal. Maar kijk, daar was Oude Doos nummer 2: over de Bonaire. De fotootjes erbij waren klein afgedrukt, de tekst vrij zakelijk gesteld. Echter, het eerste schaap was over de dam en zes Oude Dozen waren snel versche nen. „Allemaal over oude oorlogsschepen; dat wordt wel wat eenzijdig, leek me en ik haalde de koopvaardij schepen erbij", zegt de heer Van Dijk. „Als eerste de Koningin Emma. Later de „Stad Alkmaar"Ik vond de kapitein die op het schip had gevaren en hij vertel de me wat de „Stad Alkmaar" in de oorlog had mee gemaakt. Een prachtige bron van inlichtingen, na tuurlijk. - Zo ging het ook met de Soemba; ik kwam op het spoor van een assistent-dokmeester. Om een grote 15

Wilton Fijenoord Nieuws | 1964 | | pagina 17