UW VEILIGHEIDSPREDIKER NAM AFSCHEID Bij mijn afscheid heb ik velen persoonlijk de hand mogen drukken en een tot ziens mogen toewensen. Om alle medewerkers persoonlijk de hand te druk ken, was mij natuurlijk ten enenmale onmogelijk. Daarom schrijf ik dit artikeltje voor hen, die ik mis schien heb vergeten of overgeslagen. In gedachte sta ik voor u geef u een stevige vijf en zeg daarbij tot ziens en doe het nog veiliger Prachtige geschenken heb ik bij m'n afscheid mogen ontvangen, elk geschenk is weer een aandenken aan mijn werk op dit gigantische en unieke bedrijf. Nogmaals: hartelijk dank aan allen, van hoog tot laag U en ik, wij gaan weer over tot de orde van de dag en wat de veiligheid betreft: maak er een gewoonte van F. SPARREBOOM Enige tijd geleden hebben leerlingen van de 4e en 5e klas van het R.K. Lyceum „St. Jan" te Hoensbroek een bezoek aan onze werf gebracht. Wij menen u de indrukken van een der leerlingen niet te mogen onthouden. dinsdag, 14 april. Excursie naar Wilton-Fijenoord. Temidden van de vele bedrijven, de vele kranen en schepen in het Rotterdamse havengebied, ligt Wilton- Fijenoord, een dok- en werf-maatschappij, die zich een vaste plaats heeft veroverd. Een plaats, niet al leen in Nederland, maar ook ver daar buiten, een plaats, die door hard werken en een grote onderne mingslust bereikt is en die nu, in deze voor de scheepsbouw moeilijke tijd, met enthousiasme, ge meenschappelijke arbeid wordt verdedigd. En het vertrouwen van de werknemers in de onderneming, in de loop van ruim 100 jaren ontstaan, vormt de basis voor deze verdediging. Om tweeërlei redenen was onze excursie naar Wilton- Fijenoord van belang. In de eerste plaats was het een contact met het bedrijfsleven, een zeer prettig en boeiend contact en op de tweede plaats ging een hardnekkig misverstand omtrent de voorstelling van een scheepswerf ter ziele. Precies half twee stapten wij aan wal achter dok 4, waar de „Helene Presthus" geknipt en geschoren werd. Een kijkje in dit drijvend dok was bijzonder boeiend. Hierna gingen we naar de platenbewerkings- fabriek. Een enorm lawaai maakte het onze twee rond leiders zeer moeilijk om zich verstaanbaar te maken. Door gebaren en halfopgevangen zinnen was het toch mogelijk de betekenis van verschillende bewerkingen te begrijpen. Interessant was de inrichting van de fabriek, b.v. kra nen, die zich langs het plafond voortbewogen en door middel van electrische magneten de duizenden kilo s wegende platen vervoerden. Intussen hadden wij ons een beeld kunnen vormen omtrent de scheepswerf door de verschillende opmer kingen van onze twee rondleiders. Zij vertelden ons, dat er drie manieren waren van scheepsbouw: hellin gen, vaste dokken en drijvende dokken. De twee laatstgenoemde zijn het meest practisch. Dat Wilton- Fijenoord niet achterblijft in de scheepsbouwontwik- keling, blijkt wel uit het feit, dat zij een nieuw vast dok bouwt van ruim 300 m lengte en geschikt voor schepen met een vermogen van 150.000 ton. Men moet zich in dit bedrijf nergens over verbazen, zelfs niet voor het doorbranden van een schip, zodat zij uit twee afzonderlijke delen bestaat. Na bezichtiging van een betonnen dok, werden we met een bedrijfsbus naar de kantine gebracht, waar ons een koffietafel werd aangeboden. Door de ra men zagen we een als nieuw, behaaglijk in de zon fel weerkaatsend wit schip: de Fairstar. Tijdens deze pauze bestond de gelegenheid vragen te stellen. Dat hieraan weinig gehoor werd gegeven was niet te wij ten aan gebrek aan interesse, als wel aan het feit, dat we de opgedane indrukken moesten verwerken. Vervolgens bezochten wij een aantal vaste dokken, waarin enkele schepen juist van een nieuwe huid werden voorzien. Het bezoek aan de motorenfabriek en meetkamer was buitengewoon interessant. Dat Wilton-Fijenoord behalve motoren etc. voor eigen bedrijf, ook nog producten fabriceert voor b.v. aardgasleidingen (gietstalen koppelstukken etc.), was ons volkomen nieuw. Hadden wij tot nu toe hoofdzakelijk de bewerkin gen voor het scheepsprofiel gezien, thans waren wij in staat de onderdelen van het hart van de schepen te bezichtigen. Grote uitgebalanceerde machines van duizenden en zelfs miljoenen guldens slepen en schaafden de cilinders, de aders van het schip. Opvallend tijdens onze rondgang waren de borden, waarop vermeld stond het aantal dagen gedurende welke geen ongeval met arbeidsonderbreking ge beurde. De onderlinge competitie hierin bevordert stellig de veiligheid en de verantwoordelijkheid in het bedrijf, waarin dit vereist is. Algemene indruk: 1. De heren, die de diverse bedrijfsonderdelen toe lichtten, deden dit op een boeiende en inzicht- verhelderende manier, waarbij zij vertrouwden op onze zelfstandigheid die hiervoor noodzakelijk was. 2. Gemeenschap, verantwoordelijkheid en individu waren geen hinderlijke tegenstellingen, maar een kenmerkende eenheid, sfeer: arbeidsvreugde. 3. Specialisatie is belangrijk voor de werknemer. 4. Uitstekende verzorging die het miljoenenbedrijf Wilton-Fijenoord kan geven. 5. Deze interessante excursie, waarbij wij ogen te kort kwamen, verrijkte onze inzichten in bedrijfs leven en vooral in scheepsbouw. 6. Respect voor de directie van Wilton-Fijenoord, die deze excursie mogelijk maakte. F. Szlapka. 24

Wilton Fijenoord Nieuws | 1964 | | pagina 26