40 jaar Bedrijfsschool Helemaal officieel is de start geweest op 4 ja nuari 1925, maar niemand kan ergens mee be ginnen zonder de zaak grondig voor te bereiden en die voorbereidingen lagen in het voorjaar van 1924. Vandaar nu dat feest, vandaar nu die vier kruisjes aan de muur van de Bedrijfsschool. Meteen een eigen schoolgebouw toen? Wei neen, vraag het maar aan de heer Leendert Koudstaal. Met trots zal hij wijzen op zijn di ploma dat hem officieel machine-bankwerker deed zijn omdat hij de opleiding met „zeer goed gevolg" had doorlopen. Hij heeft het al lereerste diploma dat werd uitgereikt. Een Bedrijfsschool was niet het gebouw waar hij zijn leerlingentijd doorbracht. Overal in het bedrijf waren - soms ruw afgescheiden - afde lingen waar men les kreeg van een leermeester. „Het is 1942 geworden voor er een eigen ge bouw kwam", vertelt me de huidige chef van de Bedrijfsschool, de man die van die energie ke handdrukken geeft, de heer W. G. E. Valk. Ik heb de heer Valk al eerder leren kennen; een jaar geleden was dat, in Esbeek, tijdens het kamp. Hij heeft iets speciaals. Hij heeft iets, als het over de Bedrijfsschool gaat, van een fox-terrier. Hij wil er altijd over praten, over die Bedrijfsschool en ik geloof dat je hem er 's nachts voor kunt wakker maken. Zo om tien over drie, wanneer hij vast slaapt; even flink met de deur slaan en roepen: Meneer Valk! Dan zal hij rechtop gaan zitten in zijn bed en zeggen: „De Bedrijfsschool van W.F. heeft 270 leerlingen en zo'n groot aantal konden we nog niet eerder noteren". Dat is niet alleen zijn trots, dat is de trots van de nu jubilerende, veertigjarige Bedrijfsschool. Laat ik eerlijk zijn: ik heb ook de ogen staan uitwrijven. Ik vroeg: Waarvoor kun je hier nu worden op geleid En ik hoorde: voor bankwerker, frezer, draaier, schaver-steker, scheepsbeschieter, plaat- constructiewerker, afschrijver in de scheeps bouw, ketelmaker, scheeps-metaalbewerker, pij- penbewerker, modelmaker, vormer, booglasser. Het is geen kleinigheid en bij sommige van de opgesomde beroepen dacht ik: Ja, had ik me Brok samenleving Ernstige aandacht op jonge gezichten ran leerlingen, die nog niet weten welke kant ze later op zullen gaan. Na een jaar doen ze die keuze, samen met hun leraren. De chef tan de jubilerende Bedrijfsschool van W.E., de heer W. Valk, reikt aan de derdejaars de formulieren uit met alle bijzonderheden over hun komende examen. ..Sterkte mannen" kregen ze als wens mee. In de dagelijkse drie kwartier schaft vinden de leerlingen van de Bedrijfsschool binnen het W.F.-terrein gras genoeg om even een balletje te trappen. Dat ze dat doen tegen een achtergrond van schepen en kranen, waarop ze wellicht later hun boterham zullen verdienen, daarbij zullen ze nog niet stilstaan. 2

Wilton Fijenoord Nieuws | 1964 | | pagina 4