voorgesteld. Maar dan. Dan wandel je door die Bed rijf sschool en dan sta je ineens midden in een gymnastiekzaal, waar kerels van een jaar of zestien aan touwladders hangen, tegen rek ken opvliegen, bok-springen en turnen. En dan kom je ergens anders waar iemand zegt: „Man nen, met mes en vork eten". Dan stap je weer elders binnen en je hoort: „In Nederland vie ren we heel wat feesten met zaklopen en koek- happen. Nu vieren we binnenkort het bevrij dingsfeest en daaraan vooraf gaat de vierde mei. Wie of wat herdenken we nu eigenlijk op die vierde mei?" Dat mag dan een zeer persoonlijke mening zijn, maar voor dit soort opleiding wil ik dan graag de vlag uitsteken. Want al die jongens van veertien of vijftien of nog meer jaren die staan over een jaar of tien als - doorgaans - getrouw de mannen in die maatschappij van ons en daar moeten ze dan doorheen op de manier die we aanduiden als „een behoorlijk lid". Dan is een gezond lichaam nog steeds van enorm belang; dan wordt er nog altijd herdacht op een vierde mei en dan te weten waar hun vaders lijf en goed voor hebben borg gehad, is van minstens even groot belang. Je kunt mensen opleiden door ze alleen maar een vak te leren. Je kunt ook mensen opleiden door ze een vak plus een brok menselijke sa menleving bij te brengen. Ik dacht, dat het laatste op die Bed rijf sschool in - wat ik graag noem - dat Schiedamse W.F.-dorp gebeurt en daarvoor mag dan de muts wel afgenomen worden. Na een jaar „Uit Rotterdam, Vlaardingen en Schiedam ko men ze", zegt de heer Valk, „die leerlingen van onze school. Dit is de enige sluis waardoor ge diplomeerde leerlingen het bedrijf inkomen. We hebben ze van veertien tot achttien jaar. Veertien moeten ze op z'n minst zijn. We krij gen ze van de L.T.S., soms van de Mulo en ver der van de lagere school met een of twee jaar V.G.L.O." „Een jongen van veertien kent uiteraard nog geen vak en heeft nog geen beslissing genomen wat hij worden wil. Vandaar dat Voorbereiden de Jaar. Daarin wordt hij geconfronteerd met alle materiaal: van klei tot en met verf. De leraren kunnen in die tijd zien waar hij het Drie tot vier uur per week wordt er in de klassen gesport en daarvoor beschikt de Bedrijfsschool over een zeer moderne sportzaal, waar menige school jaloers op zon zijn. Naast de theorie, de praktijk en voor die praktijk staan de school de modernste machines ter beschikking. 3

Wilton Fijenoord Nieuws | 1964 | | pagina 5