JUBILEAJUBILEAJUBILEA 40 jaar bedrijfsopleiding Dit jaar, op 19 en 20 juni a.s., herdenken wij het feit, dat er gedurende 40 jaar in ons bedrijf vak opleiding wordt gegeven. Velen hebben in deze af gelopen 40 jaar deze vakopleiding gevolgd, waar voor thans het Bemetel-diploma wordt uitgereikt, hetwelk bekrachtigt, dat men een erkende basisop leiding heeft gehad en dus daarna het vak dat men gekozen had, kan gaan uitoefenen. Vroeger ging de opleiding nogal met moeilijkheden gepaard, daar men niet zoals nu over een perfect uitgeruste bedrijfs- school beschikte. Veelal werden de jongens in de werkplaats, al naar gelang van hun vak, opgeleid, dus niet direct in schoolverband. Trouwens, daar waren de groep jes waarmee men begon te klein voor. De oplei ding voor de praktijk geschiedde meestal door een leerling aan een goede, vakbekwame maat toe te voegen, die dan probeerde hem de eerste beginselen van de vakbekwaamheid bij te brengen. De theorie moest de leerling opdoen door gedurende een vier tal jaren de avondvaktekenschool te bezoeken, waar hij dan, na deze vier jaren, al dan niet een apart diploma verwierf. Intussen zorgde men in het be drijf, dat de praktijk zo goed mogelijk daarbij werd aangepast. In bepaalde afdelingen, zoals de Koperslagerij, Bank- werkerij en Draaierij ging men, toen het leerlin gental toenam, over tot het instellen van een z.g. „leerhoek", waar een instructeur of leermeester de jongens de eerste praktijkbeginselen bijbracht. Uit eindelijk is alles gecentraliseerd door de opleiding van alle beroepen onder te brengen in de Bedrijfsschool, waarbij men tevens overging tot het geven van theo- rieonderwijs. In die 40 jaren, waar dit onderwijs ook werd gegeven, hebben honderden en nog eens hon derden daar de eerste stappen gezet op het bijzonder moeilijke pad der vakbekwaamheid. Velen zijn weg gegaan en hebben elders de basis van hun bij W.F. verworven kennis vervolmaakt. Vele oud-bedrijfsschoolleerlingen zijn, dank zij deze basisopleiding, nog op zeer interessante en ook toe zichthoudende posten in ons bedrijf werkzaam. Het bezit en het goed functioneren van een Bedrijfs school als de onze is voor ons bedrijf van onschatbare waarde en niet in het minst voor hen, die er hun op leiding hebben genoten en nog zullen genieten. Daar om een ere-saluut aan allen, die in een soms lange reeks van jaren hun beste krachten hebben gege ven om de opleidingen te maken tot wat deze thans zijn. Tot alle leerkrachten van onze school zouden wij willen zeggen „heel hartelijk dank" en tot de directie „heel hartelijk gefeliciteerd met zo'n Be drijfsschool!" Moge de school nog een lange reeks van jaren die mensen kunnen afleveren, die wij voor de verdere ontwikkeling van ons bedrijf zo dringend nodig zullen hebben. Namens de Ondernemingsraad, BI. Ondanks het sombere weer, dat ditmaal de maande lijkse jubilarissenhuldiging vergezelde, zei de heer ir B. Wilton toch te hopen, dat de zon zal schijnen, nu er vandaag weer zoveel werknemers bij elkaar zijn om hun jubileum te vieren. En al keert deze huldi ging iedere maand terug en al worden er steeds weer dezelfde dingen gezegd, toch vindt de heer Wilton het iedere keer weer plezierig om voor zoveel jaar werk, medeleven en ervaring te kunnen bedanken. Daar komt nog bij, dat op deze dag de dames aan wezig zijn, hetgeen op de werf nu niet zo vaak voor komt. Het is prettig ook eens met haar kennis te kunnen maken, daar zij immers „de betere helft" vertegenwoordigen. Dan spreekt de heer Wilton mevr. Haak-Langenbach toe, die reeds tien jaar bij W.F. is, waarvan bijna tien jaar als mejuffrouw Langenbach. Het is dan ook heel moeilijk voor spreker om aan „mevrouw Haak" te wennen, maar ondanks dit euvel hoopt hij, dat zij nog vele jaren bij ons zal blijven! Ook zijn er vandaag twee jubilarissen met een 40- jarig dienstverband, en wel de heren W. Kruys en C. Stam. Wat de heer Kruys betreft, zegt de heer Wilton, dat hij zelfs buiten W.F. een zekere reputatie heeft om zijn werk. De heer Kruys heeft als meubelmaker alle passagiersschepen onder handen gehad en, be halve dat, heeft hij ook veel op het land „in elkaar getimmerd". Een zeer sterke kant van hem is het fineren; daarmee verricht hij wonderen. De heer Stam is 40 jaar geleden in dienst getreden bij de N.V. Wilton's Machinefabriek en Scheeps werf. Hij is begonnen met het maken van sloepen en houten vaartuigen en zijn specialiteiten zijn reddingboten en het onderhoud van jachten. Dit laatste is wat men noemt het „fijnere werk". Hierna huldigt de heer Wilton de werknemers met een 25-jarig dienstverband, hetgeen gepaard gaat met veel humor en geestige verhalen uit de „goeie ouwe tijd". Inmiddels is de burgemeester van Schiedam, de heer mr. J. W. Peek, gearriveerd en dat kan maar één ding betekenen, n.l. een Koninklijke Onderscheiding. De heer Peek stelt het zeer op prijs, hier aanwezig te zijn en de heer Kruys te kunnen toespreken, die 6

Wilton Fijenoord Nieuws | 1964 | | pagina 8