bouw nog altijd ongeveer 15 van de omzet van de afdeling Werktuigbouw voor rekening van akti- viteiten buiten de scheepsbouw. Tweeërlei doel Het recente streven de laatstgenoemde aktiviteiten in sterke mate te intensiveren, heeft enerzijds ten doel het potentieel van het bedrijf, dat door het aanzienlijk teruglopen van de scheepsbouw is vrij gekomen, rendabel te maken, en anderzijds het bedrijf als geheel minder conjunctuurgevoelig te maken door het betreden van nieuwe gebieden. Voor de eerste aktiviteit dienen uiteraard werk zaamheden aangetrokken te worden, die door de bestaande outillage uitgevoerd kunnen worden; voor de tweede worden daarentegen totaal andere werkgebieden betreden. Het is niet altijd mogelijk de twee te laten overstappen, zodat thans ook akti viteiten ontplooid worden, die voor de bestaande outillage nauwelijks werk geven. Het is in het algemeen vrij moeilijk op andere ge bieden te gaan werken, enerzijds door onbekend heid met het werk zélf, en anderzijds door een zekere angst, die er veelal bij de afnemers bestaat, dat de scheepswerf, nu er weinig schepen te bou wen zijn, bereid is bepaalde werkzaamheden op ander gebied te beginnen, maar deze, zodra er weer een opleving in de scheepsbouw komt, zal la ten vervallen. Het is dan ook duidelijk, dat een dergelijke ontwikkeling eerst na enige jaren zicht bare resultaten gaat afwerpen, en de resultaten van thans zijn derhalve slechts een aanloop naar - wat wij hopen - een bredere ontwikkeling van ons bedrijf. Algemene Werktuigbouw Wilton-Fijenoord steunt op drie belangrijke pijlers: 1. de afdeling Scheepsreparaties, waarvoor de lig ging aan de toegangsweg tot de grootste haven van de wereld uitermate gunstig is; 2. de afdeling Nieuwbouw, die, gezien het thans geldende prijspeil in de scheepsbouw, zeer weinig schepen aflevert, maar door toelevering, zowel aan Reparatie als aan de afdeling Algemene Werktuig bouw, toch konstant bezet blijft; 3. de in 1962 geformeerde afdeling Algemene Werktuigbouw, die het onderwerp van deze pers conferentie is. Deze Algemene Werktuigbouw is voortgekomen uit de afdeling, die het werktuigkundige deel van onze schepen uitvoerde, en blijft uiteraard mede een toeleveringsbedrijf voor scheepsreparatie en aan de nieuwbouw. Daarnaast is zij aktiviteiten gaan ontplooien, die samenhangen met de bouw en het onderhoud van chemische fabrieken en olieraffi naderijen, alsmede werkzaamheden op het gebied van onze jongste energiebron: het aardgas. In het bijzonder dit laatste gebied - dat op zulk een on verwachte wijze ons delfstofarme land onder de belangrijkste energieproducten van West-Europa heeft geplaatst - geeft ons een kans nieuwe werk gebieden aan te vatten. Juist omdat dit gebied voor Nederland geheel nieuw is, zijn er nauwelijks oude gevestigde leveranciers. Aardgas W.F. heeft zich in Amerika op de hoogte gesteld van vele zaken, die bij een gaspijpleiding aan de orde komen, en is nu bezig een heel pakket van onderdelen en apparatuur op te bouwen, hier gefa briceerd, dat voor deze industrie van belang is. Wij noemen in dit verband grote gasafsluiters, bestemd voor het pijpleidingennetwerk, dat de Nederlandse Gasunie van Slochteren uit door Ne derland aan het aanleggen is. W.F. fabriceert deze afsluiters onder licentie van de W.K.M. Division van ACF-Industries, één van de meest gerenom meerde afsluiterfabrikanten voor de petro-chemi- sche industrie in de Ver. Staten. Ook in het leg gen van de pijpleiding is W.F. geïnteresseerd door haar deelname in de Nederlandse Pijpleiding Con structie-Combinatie, kortweg N.P.C., die van de Nederlandse Gasunie opdracht kreeg voor het leg gen van de eerste 130 km gaspijpleiding van Slochteren uit tot een punt in de buurt van Zutphen. In deze combinatie nemen met W.F. deel: de M.K.- River Constructie Maatschappij - het Nederlandse dochterbedrijf van de Amerikaanse Morrison Knud- sen Company, die één van de leidende bedrijven voor het leggen van pijpleidingen in de Ver. Sta ten is -, en de Koninklijke Nederlandsche Heide maatschappij te Arnhem. De eerstgenoemde aktiviteit is er typisch één, waar. bij nieuwe producten op onze bestaande outillage gefabriceerd kunnen worden; voor de tweede wor den in principe geen onderdelen op deze plaats vervaardigd, maar komt ons uiteraard onze „know how" op het gebied van lassen uitstekend van pas. Licenties Daar W.F. op vele van de nieuwe gebieden, die zij betreedt, nauwelijks enige ervaring heeft, tracht zij zoveel mogelijk producten onder licentie van niet in de E.E.G. gevestigde - dus veelal Ameri kaanse - bedrijven te maken, waarbij zij vaak ook zelf de verkoop ter hand neemt, terwijl aktivitei- 2

Wilton Fijenoord Nieuws | 1964 | | pagina 4