sleeptros en 3 runners aan boord van de „Bonaire". In de vroege morgen van 26 april 1924 vertrok de sleepboot „Gouwe" met de „Bonaire" op sleep touw naar Delfzijl, de volgende dag 's avonds om 8 uur lag de sleep voor de haven, om 11 uur afge meerd aan de kade. 28 april 1924 werd het schip verhaald naar het Eemskanaaldok. Deze plek was uitgekozen als de finitieve ligplaats van het internaat. De verbouwing en inrichting tot internaatschip stond onder leiding van de heer C. C. J. Welleman, de toenmalige gemeente-opzichter. Zowel de ge meente-opzichter als de directeur en leraren onder vonden veel steun bij de inrichting en het ont werpen van reglementen, instructies enz. van de heren Jasperse en Buist, beiden oud-marine mensen die geheel op de hoogte waren van het leven op een logementschip. De heer K. R. Weersma, leraar aan de school ontwierp de vlag; als commandeur was benoemd de heer S. H. Scholl. Had het schip verandering en vernieuwing onder gaan, ook de naam was verdwenen. Het schip maakte geen deel meer uit van Hr. Ms. Vloot, de naam „Bonaire" zou niet meer passend zijn, als „ABEL TASMAN" ging het een nieuw leven tegemoet. Naar „Abel Tasman", de 17e eeuwse ontdekkings reiziger, wiens naam in „Tasmanië" voortleeft, ge boren in de provincie Groningen, is het schip ver noemd. 3 september 1924, feestelijke opening en ingebruik stelling van het internaatschip „Abel Tasman" door de beschermheer, de commissaris der Koningin in de Provincie Groningen Jhr. Mr. E. Tjarda van Starkenborgh Stachouwer. De burgemeester, de heer J. Buiskool herhaalde nog eens de oorzaken die tot het stichten van dit inter naat geleid hadden. De bekende toespraken en dankwoorden volgden elkaar op. Dank zij het in ternaat was het aantal cursus-leerlingen vrij groot, een teken dat het gemeentebestuur een goede greep had gedaan met het ingebruik nemen van het inter naat. Schrijver dezes bewaart aan de opening nog een herinnering. Als jongetje van 7 jaar ging hij met zijn moeder en grootmoeder naar de „Tasman" om zijn grootvader af te halen die bij de opening aan wezig was geweest. Diepe indruk maakte het op hem toen grootvader De heer Buist verliet op 1 september 1939 de de loopplank afliep en de leerlingen voor hem sa lueerden met witte handschoenen aan! Kort na de feestelijkheden ontstonden er moeilijk heden tussen de heer Scholl en de directeur. De meningsverschillen tussen deze beide heren lie pen zo hoog dat de heer Scholl op 10 januari 1925 zijn ontslag nam. Enige leerlingen, die zich niet wilden onderwerpen aan de reglementen en instruc ties, werden verwijderd. De heer Buist werd voorlo pig met de leiding van het internaat belast. Alle begin is moeilijk en waar mensen werken, worden fouten gemaakt, dit is een oude waarheid, maar minder leuk was dat er in het „Nieuwsblad van het Noorden" een artikel verscheen dat de zaak wel zeer verdraaide. Er werd bijv. geschreven dat het schip ondeugdelijk zou zijn. Dit veroorzaakte nog al wat deining. Het gemeentebestuur besloot dan ook een commissie van ouders in te stellen om tezamen met de directeur de toestand aan boord te onder zoeken en hierover rapport uit te brengen. De Scheepvaartinspectie onderwierp de „Tasman" aan een grondig onderzoek. Het rapport, dat uitgebracht werd, was zeer gun stig; inderdaad na 40 jaar kunnen wij zeggen, het onderzoek is meer dan goed geweest, het rapport bevatte de gehele waarheid. Het reglement bleef, na vele besprekingen met ge meentebestuur, directeur en ouders vrijwel zoals het was De Commissie van Toezicht op het Zeevaartkundig Onderwijs werd ook belast met de functie van Commissie van Bijstand van het Internaat. De directeur bleef hoofd van het Internaat, de commandeur kreeg de titel van le Officier. Bij het ingaan van de cursus 1 september 1925 wer den deze nieuwe bepalingen ingevoerd. Sinds de stichting van het internaat bewoog het leerlingenaantal zich in stijgende lijn. Op 1 septem ber 1924 werd begonnen met 40 leerlingen, op 1 september 1925 werden 52 leerlingen toegelaten. De rust aan boord was weer teruggekeerd, de keuze 13

Wilton Fijenoord Nieuws | 1964 | | pagina 15