UIT DE OUDE DOOS (55) Tewaterlating van de Sembilan' Op 17 april 1943 schoof de Italiaanse onderzeeboot „Leonardo da Vinei" door de Indische Oceaan. De boot, één van de sommergibili Oceanici (Oceaan- onderzeeboten) was acht weken eerder met een ge mengde bemanning uit een Duitse onderzeebasis in Frankrijk vertrokken. Met weinig enthousiasme had Tenente di Vascello Gianfranco Gazzano, die het bevel over de onderzee boot voerde, moeten accepteren, dat een aantal bond genoten van de Duitse Marine aan boord van zijn schip werd geplaatst. Gedurende zes en vijftig dagen was zijn boot in actie en had hij gespannen de horizon verkend, zonder enig succes te kunnen boeken. Op 31° 30' zuider breedte en 33° 30' oosterlengte kwam een grijsge schilderd vrachtschip in zicht. De „Leonardo da Vinei" ging tot de aanval over. Het Nederlandse s.s. „Sembilan" van de N.V. Stoom vaart Maatschappij „Nederland" voer in timecharter bij het Britse Ministry of Shipping, en had sedert de tiende mei 1940 reeds met meer dan honderdduizend zeemijlen bijgedragen in de uiteindelijke geallieerde overwinning. Het was reeds bijna drie jaar geleden, op 27 april 1940, dat het schip voor het laatst de thuishaven Am sterdam binnenliep. Op de beruchte vrijdagmorgen, toen Duitse troepen ons land binnenvielen en vlieg tuigen bombardementen uitvoerden en parachutisten uitwierpen, werd de „Sembilan" in allerijl zeeklaar gemaakt. Met spoed werd de vrachtvaarder geheel grijs overgeschilderd; bewapening was echter niet beschikbaar. Gelukkig was het schip reeds eerder voorzien van degaussing tegen magnetische mijnen, en spoedig zou blijken, dat deze maatregel zijn nut zou bewijzen. Om tien uur op de avond van zaterdag 11 mei ver trok de „Sembilan" onder gezagvoerder S. Bakker naar IJmuiden, waarna het schip, na de sluis te zijn gepasseerd, een ongewisse toekomst tegemoet ging. Duitse vliegtuigen hadden binnen en buiten de pie ren, in de havenmond, magnetische mijnen gedepo neerd om het uitvaren van onze schepen en het bin nenlopen van geallieerde vaartuigen te voorkomen. Veilig bereikte men de open zee. Met een machine-installatie, die dringend voorzie ningen behoefde, kon een hoogste vaart van 10j£ mijl worden gelopen, en tot zondagmorgen half ze ven, verliep alles naar wens. Op dat tijdstip kwamen echter twee Duitse bommen werpers in zicht, en deze voerden elk, van ongeveer honderd meter hoogte, twee aanvallen uit op het on bewapende schip, dat door beurtelings achteruit te S.s. Sembilan" - foto's archief W.F. 10

Wilton Fijenoord Nieuws | 1964 | | pagina 12