„Het is echt wel even iets anders of je een brand op een schip of in een huis moet bestrijden", zegt de heer Van Vliet. „Geloof me, je moet bepaald iets van een schip afweten, anders kun je beter thuis blijven. En de mannen van onze brandweer wéten van wanten. Ze zijn door en door getraind". Men zou eigenlijk kunnen zeggen dat Beveiliging bij WF doet wat een brandweer en politie samen in een gemeente doen. Daar komt het wel op neer. Want er wordt niet alleen gelet op de naleving van het bedrijfsreglement, maar ook van de be staande wetten, die net zo gelden buiten de poor ten van WF. En het is dan ook wel gebeurd dat er iemand werd aangehouden en overgegeven aan de hulp-officier van Justitie, in dit geval de com- misaris van politie. In het onderzoek dat dan volgde werkten de rechercheurs van Beveiliging zeer nauw samen met de politiemensen „van buiten". Wel een bewijs, dat Beveiliging ook voorbij de portier wordt erkend. De plaatjesplakker Natuurlijk, de taak van Beveiliging is dus het be schermen van WF-mensen en WF-dingen, om het zo maar eens te zeggen. „Maar denk erom, dat de beveiliging van de morele eigendommen zeker even belangrijk is", zegt de heer Landzaad. Zullen we eens een paar voorbeelden geven? Situa ties, die iedereen herkent, maar die men niet in een krant of tijdschrift vermeld vindt. Waarom niet, vraag ik me af. Moeten we die werkelijkheid uit de weg gaan? Ik dacht van niet. Plaatjes ophangen het is een bezigheid die men in elke werkplaats, in elke fabriek, in elk kantoor tegen komt. Bij een telefoniste zijn het misschien de briefkaarten die de collega's en kennissen stu ren vanuit hun vakantieadres. Bij de mannen zijn het soms plaatjes, die veelal Amerikaanse kalenders meedragen. Niets bijzonders, zult u zeggen. Akkoord, maar er zijn wel eens plaatjes bij, waar van men toch in gemoede zegt: Wel jongens, moet dat nou? Dat zei ook iemand van Beveiliging. „Die moet je thuis ophangen", stelde hij voor. „Ja, bij mijn vrouw zeker, doe niet zo mal", was het antwoord. „Wil je dan even denken aan de vrouwen die hier de zaak schoonmaken", zei de man van Beveili ging. De plaatjesplakker probeerde met een grap de zaak weg te werken, maar de Beveiligingsman zei: „Moment vriend, weet jij hoeveel vrouwen hier werken om hun zoon te kunnen laten studeren? Als je dat plaatje thuis niet voor je vrouw wilt opplakken moet je het hier ook niet doen". Kijk, en dan het plezierige. Denk niet dat de plaat- Bescherming van personen en bezittingen" - de hoofdtaak van de afdeling Beveiliging. Dat betekent o.a. dat aan boord van vele schepen die men op de werf van 1V.F. onder handen heeft, een man van de Beveiliging aanwezig is. De heer van Vliet, sous-chef van de afdeling Be veiliging, leert de jongens van de Bedrijfsschool hoe een brand bestreden wordt. Punt één daarbij is het uitrollen van de brandslangen jesplakker zich beledigd voelde. Denk niet dat hij vond een „preek" ondergaan te hebben. Hij keek de ander aan en zei: „Je hebt gelijk, zo had ik het nog niet bekeken, neem me niet kwalijk en laten we er niet meer over praten". De prenten zijn verdwenen. De Beveiligingsman was niet voor dit soort karweien opgeleid. Hij wist van verband aanleggen, van brandslangen uitrol len, van verbalen schrijven. Maar dit was zijn „bij komende taak" en ook die voerde hij naar wat men dan noemt een succesvol einde. „Straks Jan" Als ik nu nadenk over mijn gesprek met de heer Landzaad, dan schiet mij nog iets te binnen, wat 2

Wilton Fijenoord Nieuws | 1964 | | pagina 4