hij vertelde. „Verjaardagen", zei hij, „we kennen dat toch allemaal: er komt een moment waarop iemand de eerste mop vertelt. Stel je even zo'n ka mer voor met familie en vrienden en die moppen tapper die net wil starten. De heer des huizes maakt een gebaar naar een of meer van zijn kinde ren, die nog ergens in een hoek zitten met limo nade: Straks Jan, stelt hij voor - en Jan wacht tot de kinderen van zeventien of achttien naar bed zijn". Maar wat kan er gebeuren? De man die gisteren jarig was werkt vandaag weer binnen het WF-dorp, ziet zijn collega's, en zegt: „Jongens, moet je ho ren, ik weet nu een mop" - en dan volgt het ver haal. In dezelfde ruimte werken drie leerlingen van de Bedrijfsschool „Denk erom, de morele eigendommen zijn minstens even belangrijk", zei de heer Landzaad. Ik bedoel maar, met een heel klein beetje moeite zouden velen die Beveiliging kunnen helpen - onverschillig of ze nu spantenbuiger of calculator zijn, dacht ik. P. W. RUSSEL een bezigheid die in de practijk met verve en enthousiasme wordt beoefend. Zij leiden de afdeling Beveiliging, die over have en goed van zesduizend W.F.-ers waakt, de heren C. Landzaad (links) en de heer J. van Vliet. TENTOONSTELLING IN HET MARITIEM MUSEUM "PRINS HENDRIK" In de tweede helft van december a.s. zal in het Maritiem Museum „Prins Hendrik" te Rotterdam een tentoonstelling worden geopend, welke is ge wijd aan de geschiedenis van de stoomvaart van Rotterdam op Noord-Amerika. Daar de geschiede nis van „Wilton-Fijenoord" en haar voorgangers nauw verweven is met deze vaart, zullen velen on getwijfeld met belangstelling kennis nemen van deze tentoonstelling. Talloze bekende schepen op de Noord-Atlantische route werden immers in de afgelopen negentig jaren op de werven van het W.F.-concern gebouwd. De namen „Statendam", „Ryndam" en „Maasdam" horen wel tot de be kendste maar wist u dat het eerste schip voor de Holland-Amerika Lijn (toen nog Nederlandsch- Amerikaansche Stoomvaart Maatschappij geheten) reeds in 1882 door „Fijenoord" voor deze rederij werd gebouwd? Deze opdracht ging niet zonder moeilijkheden gepaard omdat omstreeks 1880 bij de doorsnee Nederlandse reder veel vooroordelen bestonden tegen de nationale scheepsbouw. Wan neer er zeegaande stoomschepen gebouwd moes ten worden, bestelde men deze het liefst in Enge land. Om nu te bewijzen, dat hier te lande eveneens uit muntende zeegaande stoomschepen gebouwd kon den worden, zette het Etablissement Fijenoord van de Nederlandsche Stoomboot Maatschappij, in 1880 voor eigen rekening het s.s. „Nederland" op stapel. In 1881 kwam het 2796 BRT metende scheepje klaar maar kopers kwamen niet opdagen. De direc tie van de Nederlandsche Stoomboot Maatschappij besloot het schip voorlopig zelf te exploiteren en zette de „Nederland" in op de route Rotterdam- Baltimore. Na langdurige onderhandelingen kocht de N.A.S.M. tenslotte het schip, dat in 1882 onder de naam „Leerdam" (I) in de vaart werd gebracht. Op de tentoonstelling zal een model van dit inte ressante schip te zien zijn. Bovendien worden ori ginele tekeningen geëxposeerd uit het W.F.-archief, waarop respectievelijk het tuigplan, de langsdoor- snede en dekken benevens tekeningen van de ma chine-installatie zijn afgebeeld. Het geheel wordt gecompleteerd door een reproductie van een oude foto. Er is getracht om met behulp van een aanzienlijk aantal fraaie modellen, schilderijen, scheepstekenin- gen en foto's een overzicht te geven van de ont wikkeling van het stoomschip in de afgelopen ne gentig jaren. Of het museum daarin geslaagd is, zult u zelf moeten constateren tijdens een bezoek aan deze tentoonstelling, waarop u van harte wel kom bent. B. C. W. Lap 3

Wilton Fijenoord Nieuws | 1964 | | pagina 5