van de zogezegde haver tot gort. Als hij een idee heeft is het de gewoonste zaak van de wereld om dat met de baas te bespreken. Schade Ik herinner me een voorval bij een fabriek, die in het zuiden van dit land radio's fabriceert (en u maar denken wie dat wel is!). Daar moest een man de kastjes lakken die om de toestellen heen gingen; toestellen die naar tropische landen werden ge ëxporteerd. Ineens kwamen er klachten uit die landen, ernstige klachten. Na een paar maanden liet de lak van die kastjes los. Men ging de zaak onderzoeken en kwam tenslotte bij de betrokken spuiter terecht. Jawel", zei hij, „ik heb een manier gevonden om lak te besparen. Ik heb het al geruime tijd geprobeerd en het voldoet goed. Ik heb mijn idee zojuist bij de Ideeënbus ingezonden". Men was niet erg enthousiast en terecht. Het zelf proberen van zijn idee door de spuiter had het be drijf grote schade bezorgd; schade aan de goede naam en schade in harde guldens. Ik bedoel maar: als de man zijn idee had voorge legd aan de Ideeënbus - zonder zelfstandig te gaan proberen - dan had men hem kunnen zeggen waar om het niet goed was en dan was al die schade voorkomen. Geen krulletters „Twee van onze stellingmateriaal-verzorgers hadden een goed idee", zegt ir Hielckert. „Ze maakten een heel eenvoudig machientje om stellingpijpen recht te krijgen en ze kregen alle twee honderd gulden". Nieuw leven in de Ideeënbussen van W.F.En stag neren kan het bekijken van die ideeën nu niet meer, want de commissie is zo samengesteld, dat iedereen die ineens mocht afvallen, een invaller heeft. Het bij elkaar komen, het bekijken en het bespreken van die ideeën gaat dus gewoon verder, wie er ook wegens griep of om andere redenen af wezig is. Zoals onze organisatie nu werkt kunnen we ze ker tien ideeën per week aan", zegt ir Hielckert. Ik zit zachtjes te rekenen. Tien per week, een dikke vijfhonderd per jaar. Zesduizend man bij W.F. Neen, neen, dat hoeven geen vijfhonderd ideeën per jaar te zijn, maar zou honderd een gek getal zijn? Ik dacht het niet. Het is niet een kwestie van krampachtig zoeken. Zo van: „Nu zal ik vandaag een idee vinden". Het is wel een kwestie van gewoon goed kijken wat u zelf doet, u bewust zijn van hetgeen u onder han den hebt en dat met belangstelling doen. Als er dan iets te verbeteren valt, dan komt dat idee vanzelf. En hoe dat idee van u bij de Ideeënbuscommissie komt? Oh, dat doet nauwelijks ter zake. U hoeft het niet in mooie krulletters op geschept papier neer te schrijven. U vertelt het maar gewoon, met uw eigen woorden. Dan wordt u het beste be grepen. P. W. RUSSEL De Ideeënbuscommissie in vergadering bijeen. 9

Wilton Fijenoord Nieuws | 1965 | | pagina 11