Thuis" Vakantie Bedrijfsschool Toespraak door Prof. Dr. C. F. Avan Dam De vakantie van de Bedrijfsschool is vastgesteld. Deze zal beginnen op maandag 2 juli 1965 en duren tot en met vrijdag 13 augustus 1965. Van deze data kan niet worden afgeweken en er zal geen vrijaf voor eigen rekening worden gegeven. We vinden het allemaal normaal, dat we 's-avonds naar huis gaan, dat daar op ons wordt gewacht met het avondeten en dat we daarna bij een kopje thee of koffie de krant lezen. Wanneer we om 5 uur de poort uitgaan, dan is er nog maar één ding dat belangrijk is: zo snel mogelijk zien „thuis" te 'komen. Er is echter een grote groep in ons midden, die dat niet kan en wel om de eenvoudige reden dat hun „thuis" ergens ver weg ligt, n.l. in Spanje. Zij gaan na werktijd naar hun pension, waar ze goed worden verzorgd, maar waar ze de besloten heid van hun eigen gezin moeten missen. En juist in de feestmaand december is het nuttig hier even bij stil te staan. Zeker, er is een grote groep Spanjaarden die met Kerstverlof gaan, maar velen moeten - om welke redenen dan ook - de feestdagen in Holland doorbrengen. Het was dan ook heel plezierig, dat Prof. Dr C. F. A. van Dam uit Utrecht, de suggestie deed de Spaanse werknemers van W.F. ter gelegenheid van de jaarwisseling in hun eigen taal toe te spreken. Dit gebeurde op 31 december om 12.00 uur in het Introductiecentrum, waar de Spanjaarden in grote getale aanwezig waren. Alhoewel ondergetekende er geen woord van begreep, was het wel heel dui delijk, dat het er Spaans toeging, d.w.z. de harte lijke woorden van de hoogleraar werden warm ontvangen. Na zijn toespraak, waarin Prof. Van Dam ongeveer het volgende zei: Op deze laatste dag van het oude jaar kan ik mij voorstellen dat het gemis aan het gezin en familie leden in Spanje sterker naar voren treedt dan op andere dagen. Het brengt je in een weemoedige stemming, doch vergeet niet dat je naar Holland bent gekomen om voor dit gezin te werken en te zorgen en zodoende wat meer levensgeluk te brengen. Daar ik zelf in Spanje ben geweest en dit gemis volledig kan begrijpen, wil ik de tolk zijn van uw gezin en familieleden en u vanaf deze plaats een Gelukkig en Voorspoedig 1965 te wensen. Moge God u dat gemis rijkelijk vergoeden en Zijn Zegen geven over het komende jaar. Probeer je aan te passen in Holland en tracht zover het in je vermogen ligt Nederlands te leren, dit geeft je een enorme steun tijdens je verblijf in dit land." Hij drukte elke Spanjaard persoonlijk de hand en wenste hen veel geluk en voorspoed in het Nieuwe jaar. Het was een sobere bijeenkomst, heel onofficieel, maar door zijn spontaniteit werd ons het beeld van het zonnige Spanje voor ogen getoverd. Y. D. „En este ultimo dia del viejo aho, yo me puedo figurar la carencia de la familia y los parientes en Espaha. Pasets adelante mas juerte que los otres dias. Os causa un humor melancólico pero no olvidar que vosolros habeis venido a Holanda para trabajar y cuidar esa familia, por consiguiente causa un poco mas de felici- dad en la vida. Porque yo mismo he venido de Espaha y puedo com- prender esta carencia completa, quiero ser yo el inter- prete de Uds. de este lugar deseandole un feliz y prospero aho 1965. Dios quiere a Uds. indernizar esta carencia en abun- dancia y echar su vendición sobre el aho venidero. Probar acornodarse en Holanda a la medida que podais y aprender holandés, esto os dd un gran apoyo durante la estancia en este pais." Después estrecha el profesor v. Dam. a todos los espaholes su mano personalmente deseandole muchas felicidades y prospero aho nuevo. El profesor. v. Dam. alaga el modo sobre los asala- riados espaholes de su recibimiento en el Centro de Introducion. 17

Wilton Fijenoord Nieuws | 1965 | | pagina 19