Betekenis van marine-opdrachten. Na de tewaterlating begaf het officiële gezel schap zich naar de fraai en smaakvol versierde cantine van ons hoofdkantoor, waar als eerste spreker de heer ir B. Wilton het woord voerde. Deze heette in het bijzonder de minister van defensie welkom en bedankte hem voor het ver trouwen, dat het met deze opdracht in onze werf en zijn medewerkers heeft willen stellen. Wijzend op de betekenis van marine-orders, memoreerde de heer Wilton bouwnummer 1, de raderboot „Hekla", die in 1835 voor het toen malige Departement van Koloniën werd ge bouwd door het Etablissement Fijenoord. Sinds dien werden voor de marine schepen van zeer verschillende afmetingen en constructies opge leverd en de Nederlandse scheepsbouw - onze werf niet in de laatste plaats - heeft enorm ge profiteerd van deze verscheidenheid van op drachten, waardoor het mogelijk werd vele nieuwe constructiemethoden toe te passen. De ervaring, hiermee opgedaan, is ook voor de koopvaardijschepen van grote betekenis ge weest. Zo was Hr. Ms. Kruiser „De Ruyter" in 1930 het eerste schip, waarop het electrisch lassen zeer ver werd doorgevoerd, zodat dit een vrij wel geheel gelast schip werd. De voordelen wa ren, wat gewichtsbesparing betreft, zó groot, dat een extra kanon van 15 cm - het zg. „zeven de kanon" - kon worden aangebracht. De toepassing van wisselstroom op de nieuwe Hr. Ms. „De Ruyter", in 1948, heeft tot gevolg gehad, dat de toepassing hiervan op de koop vaardijvloot geen problemen meer opleverde. En zo waren er in de loop der jaren vele interes sante technische ontwikkelingen. De heer Wilton wees er vervolgens op, dat deze schepen door de bijzondere eisen voor de spe ciale doeleinden, waaraan zij moeten voldoen, de uiterste inspanning van alle betrokkenen vra gen; in dit verband dankte hij niet alleen de „R.D.M.", die reeds twee van deze schepen bouwde, voor het ter beschikking stellen van haar ervaring, maar ook het „Toezicht van de Marine", dat steeds veel steun gaf bij het uit voeren van dit belangwekkende en verantwoor delijke werk. Mede dank zij de goede samenwerking met de onder-leveranciers is de bouw zeer vlot verlo pen en met een zekere trots vermeldde de heer Wilton dan ook, dat de bouw tot de tewater lating 28 maanden vergde en dat het schip over 2V2 maand gereed kan zijn voor haar eerste proeftocht. Dit spreekt des te duidelijker, in dien men bedenkt, dat het aantal man-uren voor één onderzeeboot ongeveer gelijk is aan dat van een 65.000 tons tanker. Dank aan doopster. Zich tot de doopster richtend, sprak de heer Wilton zijn grote erkentelijkheid uit jegens haar, omdat zij de zo belangrijke taak van de doop van de „Potvis" - „voor ieder, die zich verbonden voelt met de zee en de schepen, die deze bevaren, een ceremonie, die méér is dan een eenvoudige handeling" - heeft willen ver richten: „Van een nummer hebt u haar tot - ik zou willen zeggen - haast een menselijk we zen gemaakt. Vandaag begint het schip haar leven in onze gemeenschap." Als dank en als herinnering bood de heer Wilton mevrouw De Jong namens de werf ten slotte een gouden broche aan. Van potvis tot ..Potvis". Mevrouw De Jong sprak hierna haar dank uit voor het beeldige geschenk, dat zij had mogen ontvangen en maakte in het vervolg van haar hartelijke toespraak op geestige wijze enige vergelijkingen tussen de vis, die potvis heet, en dit nieuwe schip „Potvis". Zo had zij in een encyclopedie gevonden, dat de potvis in alle zeeën leeft en vaak aan de Nederlandse kust is aangespoeld. Naar aanleiding hiervan sprak zij de hoop uit, dat déze „Potvis" niet in Neder 2

Wilton Fijenoord Nieuws | 1965 | | pagina 4