land zal aanspoelen, maar wèl vaak de thuis haven zal aandoen, zodat de opvarenden hun gezin of familie kunnen bezoeken. Mevrouw De Jong had ook ergens gelezen, dat potvissen bij voorkeur inktvissen consumeren, waaraan zij de wens ontleende, dat de bemanningsleden veel inkt zullen plengen om brieven te schrijven naar hun verwanten aan de wal. Daarentegen hoopte zij, dat er maar weinig inkt nodig zou zijn voor rapporten, processen-verbaal e.d. Uitgaande van de mededeling, dat potvissen bij ziekte amber afscheiden - hetgeen zij ook al uit de encyclopedie had geleerd - maakte me vrouw De Jong een gedachtensprongetje van amber naar parfum, van parfum naar vrouwen: marinevrouwen - en alle andere zeemansvrou wen -, die meestal alléén ervoor moeten zorgen, dat thuis alles goed reilt en zeilt. Voor de man nen op zee is het immers zo prettig te weten, dat zij dit alles met een gerust hart aan hun vrouw kunnen overlaten. Onder het goedkeurend oog van haar ministe riële echtgenoot, die kennelijk veel plezier had in de speech van zijn vrouw, besloot mevrouw De Jong met een dronk op de „Potvis", op al haar toekomstige opvarenden, hun vrouwen en hun gezinnen. Zij voegde hieraan de wens toe, dat allen, die op dit schip zullen varen, zich er gelukkig op zullen mogen voelen. Geschiedenis van de onder-water vaart. Als derde spreker voerde het woord de vlag officier materieel Zeemacht, vice-admiraal P. Cool, die begon met de opmerking, het te be treuren voor de doopster, dat hij zo kort na haar wens over het gebruik van inkt voor offi ciële stukken al een proces-verbaal had moeten opmaken over de vlotte afloop van de „Potvis". De admiraal sprak zijn waardering uit voor al len, die aan de bouw van deze onderzeeboot hebben meegewerkt en nóg werken, en hij gaf uiting aan zijn bijzondere vreugde, dat het bouwschema vrijwel aangehouden kon worden, hetgeen maar zelden het geval is. Daarna gaf de spreker een uitgebreid historisch- technisch overzicht van de bouw van onderzee boten en over het wezen en de taak van een Vice-admiraal P. Cool en Schout hij nacht b.d. Scalogne. Het gastenboek wordt getekend. Praatje aan de lunch. 4

Wilton Fijenoord Nieuws | 1965 | | pagina 6