Tentoonstelling Koers A merika TENTOONSTELLING de meeste vogels aan een nest gaan denken, zijn zij al aan het broeden. Let u maar eens op, weer of geen weer, zelfs met vorst beginnen de doffers aan hun baltsvluchten, met snelle vleugelslagen winnen zij hoogte en dan zeilen zij een eind omlaag. Zodra zij nu koppels gevormd hebben, hetgeen vaak vergezeld gaat van fikse slagwisselingen met concurrenten, gaan zij een nest maken. Dat nest maken zij in de stad op de meest vreemde plaatsen, b.v. op een balcon, op een opgehangen trapleer, op een raamkozijn en zelfs in straatlan tarens. Ook broeden zij elk jaar in het constructiewerk onder de Lage Erfbrug in Rotterdam-west en gaan daar rustig broedende elk kwartier met de brug omhoog en omlaag. Het nest is maar heel slordig gemaakt, zo maar wat takjes, soms een stukje ijzerdraad of een spij ker erbij en vaak, als het in een boom is, kan ie er van onderen doorheen kijken. Meestal bevat het nest twee eieren en wisselen duif en doffer elkaar af met broeden. Het verschil tussen die twee is haast niet te zien. Zelf meen ik ontdekt te hebben, dat de kop van de doffer lich ter van kleur is dan die van de duif, dus test u dat oök eens even a.u.b. Na 16 a 17 dagen broeden zijn de jongen er en dat zijn ook meestal een duif en een doffer, die door de ouders uit de krop gevoerd worden, met het daarin verzamelde en voorgeweekte zaad. Vanaf de eerste dag hebben de jongen een zittende houding in het nest en zijn zij gelig behaard, maar na een week zitten zij al aardig in de stoppels en piepen en klapwieken er al flink op los als zij gevoerd worden. Na een week of 3-4 zijn zij al vrij zelfstandig; zij blijven dan nog een dag of wat in de buurt van het nest en gaan dan zelf op voedsel uit. Hun kleur is dan nog valer dan die van de ouders en ook de witte band ontbreekt. De ouden zijn dan weer aan een volgend broedsel begonnen en dat is dan de reden, dat zij ondanks een afschot van soms 140.000 stuks per jaar, nog steeds in aantal toenemen. Kijkt u dus deze maand af en toe eens naar boven, bij voorkeur niet als u aan het verkeer deelneemt, want voor Colümba-p-Palumbus oftewel de hout duif is de stad veiliger dan voor ons. P. C. de Grauw De geschiedenis der stoomvaart van Rotterdam op Noord-Amerika, die tot 1 maart in het Maritiem Museum „Prins Hendrik" zou worden gehouden, is verlengd tot en met 21 maart a.s. Een heleboel mensen bevalt de stilte die er rond deze te organiseren tentoonstelling hangt, niet erg. Men u>il actie, dingen horen, erover lezen. Dit valt in dit voorbereidende stadium niet erg mee. Wij zijn nu aan de bezoeken bezig en wij, die bij u thuis mochten komen, zijn enthousiast. Maar om er grote stukken over te schrijven, is niet eenvoudig, dan zou de enkeling, die we bezocht heb ben, teveel naar voren worden gehaald en het is de bedoeling dat u zelf met uw beste werk over u laat spreken. Wij hopen dat u zoals deze foto laat zien, druk bezig bent om uw mooiste werk in april-mei, ten toon te stellen. J. J. N. Erasmus mmzmm li

Wilton Fijenoord Nieuws | 1965 | | pagina 13