Mechanische hersens rekenen voor U f Als ik me ooit "leek" heb gevoeld, dan was het tegenover de 1401. ,,We hebben hem twee en half jaar", zegt de heer A. Nooteboom, chef van de mechanische administratie bij Wilton-Fijenoord. „Per minuut schrijft hij zeshonderd regels van 132 tekens", zegt de heer A. Nooteboom, program meur. - Nu moet u wel even wachten, heren; u heet dus alletwee A. Nooteboom? „Zeker wel". Met dezelfde voorletter? „Klopt". Broers of neven? „Geen familie"- Ook dat kan allemaal weer bij W.F. Stap ik binnen in de machinefabriek of wandel ik door dok 4, dan zou ik op geen stukken na kun nen doen wat de mensen daar doen, maar ik zie waar ze aan bezig zijn en begrijp het. Bij die mechanische administratie in het Schiedamse W.F.-dorp begrijp ik het zelfs niet meer. Als een mens In het hoofdgebouw en daarin weer een vrij be scheiden gedeelte. Een hoop meisjes achter werkta fels, een handvol mannen. Ergens een apart glazen huis, afgescheiden van die grotere ruimte. „Dat is 'm", zegt de heer A. Nooteboom, die van 42 jaar en dat is de chef, „daar staat hij, de 1401". Zo noemen ze hem, net als bij de spoorwegen een locomotief: de 1401. Een gesloten wasmachine, zo te zien. Alleen grijs en zes keer zo groot. Wat knop jes, hier en daar een glaasje dat groen of rood op licht. „Het zijn de hersens, wat je er aan program ma instopt verwerkt hij feilloos en foutloos", wordt me gezegd. „En zit er toch een fout, dan geeft hij dat zelf aan. Bovendien is het dan een programmafout, die in de hersens is gestopt". De heer A. Nooteboom (die van 42) praat over de 1401 of het een mens is. Of hij het over zijn zoon heeft. Over een figuur die kan denken en doen. In één uur Naast de „hersens", naast de 1401 dus, nog twee machines. Net wat u dacht: de 1402 en de 1403, oftewel de kaartlezer en de drukker. Kortom, bij elkaar staat daar voor zo'n slordige half miljoen gulden. Waarom? Waarom die vreselijk ingewikkelde machi nes, die de niet ingewijden dan wel Hollerith en computer noemen. Twee namen die geen van beide kloppen, omdat de enige juiste 1401 is. Waarom staat dat er allemaal? Er wordt gerekend bij W.F., enorm gerekend. Een onderwerp dat iedereen interesseert: zijn geld, zijn loon, zijn salaris. Voor zesduizend mensen moet dat loon of salaris berekend worden. Iedereen weet wat hij verdient, maar daar gaat belasting af, daar gaat AOW af, daar komt huurcompensatie bij, daar komen overuren bij, daar gaan de sociale lasten weer af - kortom, met het bedrag dat overeenge komen werd toen men zijn diensten en zijn kunnen voor het bedrijf ging inzetten moet nu een keer van alles gebeuren tot men komt aan het getal, dat u uiteindelijk in de blote knuist ontvangt. En dan zegt ineens de heer Nooteboom (die van 31, de programmeur): „De loonslips van zesduizend man draait de 1401 er in één uur uit". Op de kaart Men kent de gang van zaken. De man die 's ochtends aan zijn werk begint, neemt zijn kaart, hanteert de prikklok en vult overdag in hoeveel uur hij aan een karwei is bezig geweest. Doet hij dat zelf niet, dan is daar de tijdschrij- ver die zijn karwei uit han den neemt. De naam van het schip of het werkstuk, waar hij mee bezig is, ze staan op de kaart en diezelfde kaart gaat weer door de prikklok wanneer hij W.F. verlaat. Jawel, de man gaat naar huis en zijn kaart blijft daar lig gen. Maar dan zijn er andere mensen die de kaarten verza melen. Kaarten die allemaal door en op elkaar liggen, zo'n vierduizend wel. Een machine en rappe handen sor teren: op nieuwbouw, reparatie, bedrijf en de vol gende ochtend zijn het weer mensen van de be- drijfsboekhouding, waar zes man de ordernummers controleren. „Om elf uur hebben wij ze hier, bij de mechanische administratie", aldus de heer Nooteboom (die van 42). Eén seintje genoeg Nu komt het. Elf uur 's ochtends dus. „Een uur 1

Wilton Fijenoord Nieuws | 1965 | | pagina 3