later is alles verponst", zegt de heer Nooteboom (van 31). „Dat betekent, dat alle gegevens met de hand in andere kaarten zijn geponst en door de 1401 verwerkt. Dat betekent ook, dat men om twaalf uur 's middags al alle gegevens over het één dag eerder verrichte werk bij ons kan opvragen". Het nut? Zomaar een voorbeeldje: men repareert aan het schip „Vaarmaar". Twee maanden is het werk al aan de gang en over drie dagen moet het klaar zijn. Men wil weten: hoeveel uur is er nu precies aan gewerkt en door welke afdelingen. Dat kan van belang zijn om een kostenberekening te controleren, om maar eens iets te noemen. Eén seintje naar de mechanische administratie, de kaarten van het betrokken sohip worden gelicht, gaan met z'n alle in de kaartlezer, het „program ma" wordt in de hersens van de 1401 gepompt, knopje in, en kijk: op de „printer", de derde ma chine die ik de drukker zou willen noemen, vlie gen de gegevens met een snelheid van 97.200 te kens per minuut op het papier. „De 1401 leest achthonderd van die kaarten per minuut", zegt de jongste meneer Nooteboom nog even langs de neus weg. Steeds 20 graden De 1401 doet meer dan alleen het verwerken van de loonadministratie van zesduizend man. De 1401 verwerkt ook de loonverantwoording, de magazijn- administratie (de afgifte van materialen dus), de binnengekomen rekeningen, de giro-betalingen, de tariefverantwoording en hij doet de interestbere keningen. Zes mannen en twee meisjes vormen het team dat weet hoe dat allemaal zit met die knopjes en lichtjes van de 1401. „De kamer waar de 1401 staat is voorzien van een systeem, dat een constante temperatuur garandeert", zegt de heer A. Nooteboom (42), die al 22 jaar bij W.F. werkt. „Ook de vochtigheidsgraad wordt ge regeld", vult de jongste Nooteboom (15 jaar bij W.F.) aan, „anders zouden de kaarten te dik wor den of krom trekken. Het moet er constant twintig graden Celsius zijn". Als ik wel eens probeer de loonbelasting die ikzelf betaal te berekenen dan moet ik mezelf de sporen geven om tot het einde door te rekenen, want wie geen wiskundeleraar van huis uit is, verliest er al Vlug de aardigheid in. „We kunnen hier de berekening van de loonbelas ting via een kaart in het geheugen van de 1401 opbergen", vertelt de heer Nooteboom (van 42). „Met één klap berekent de machine dan waar een gewoon mens uren mee bezig is". De derde fotokijk, dat is de 1403, een van de drie machines die de administratie "mechanisch" maken. De 1403 is de "printer", de drukker, waar men uit eindelijk de resultaten afleest. De 1403 kan ook grap jes maken wanneer programmeur A. Nooteboom (31) de hersensvan een grapje voorziet. Dat laat de foto zienwaar de 1403 het embleem WF produ ceert. In 23 seconden Ik knik maar en luister en denk bij mezelf: Wat een leek ben ik hier! Maar de heren Nooteboom zijn niet te stoppen. De jongste trekt een papiertje uit zijn zak en laat me een berekening zien. Wortel trekken en machtsverheffen. Getallen van tien en meer cijfers achter elkaar. Getallen, waar je niet te lang naar moet kijken, ander bel je dringend om een dokter. „Met zo'n berekening was vroeger een man een hele dag bezig en dan moest hij vooral niet ge stoord worden, anders kon hij weer opnieuw be ginnen", hoor ik. „De 1401 doet hetzelfde werk in drie en twintig seconden". De vruchten Je leest wel eens over computers en ontzaglijk knap geconstrueerde machines en dan denk je di rect aan Amerikanen, aan kunstmanen, aan bereke ningen van „dan en dan passeert hij die planeet". Maar soms zoeken we het te ver. Hoeveel mensen bij W.F. weten waar de mechanische administratie zit? Honderden. Hoeveel passeren er per maand die gang en kijken achteloos naar binnen, waar die 3

Wilton Fijenoord Nieuws | 1965 | | pagina 5