tor Trip voor ons werd vervaardigd ten behoe ve van de historische kalender voor het jaar 1964. Men vraagt zich mogelijk af, wat er uiteindelijk met de oude „Bonaire" gaat gebeuren. Er be staan plannen een modern internaat te bouwen; het ongeveer negentig jaar oude vaartuig zal dan overbodig zijn. Zal over enige jaren de sloper dit stuk roman tiek in de smeltkroes doen verdwijnen Ook de Koninklijke Marine denkt reeds lang aan moderne kazernes ter vervanging van de oude logementschepen. Zullen, wanneer deze gebouwen verrijzen, de bij na honderd jaar oude ramschepen „Schorpioen" en „Buffel" worden afgebroken om de luttele tonnen ijzer en kubieke meters hout van hun rompen voor andere doeleinden te kunnen be nutten In deze tijd, waarin molens verdwijnen, rustie ke boerderijen worden verzwolgen door het op gespoten land - zoals Pompeï werd gesmoord door gloeiende lava - vraagt men zich soms af, waar wij straks nog een aanknopingspunt met ons verleden kunnen vinden. Zou het werkelijk niet mogelijk zijn om een of meer van deze historische schepen, althans ui terlijk, in de oorspronkelijke staat terug te brengen en voor onze nakomelingen te bewa ren De inwendige ruimten van zo'n schip zou den kunnen worden ingericht tot maritiem mu seum. Het zou technisch zeer wel mogelijk zijn de „Bonaire" in haar oude glorie te doen herle ven; de meeste bouwtekeningen zijn immers bewaard gebleven. Aan een ,shiplover', die ons enige maanden geleden verzocht hem tekeningen van de „Bonaire" toe te zenden, opdat hij in staat zou zijn een model van dit schip te bouwen, hebben wij de gevraagde informatie kunnen verstrekken. Het oorspronkelijke tuigplan en de indelings tekeningen en vele andere gegevens zijn nog aanwezig. Indien het Schegbeeld, dat de „Bonaire" bij aan komst te Delfzijl door een onzachte aanraking verloor, niet wordt opgevist, is ook dat zelfs nog wel te reconstrueren. In Groot-Brittannië conserveerde men de „Vic tory" en de „Cutty Sark"; in de Verenigde Sta- Zr. Ms. Bonaire", reproductie van het schilderij, dat de schilder Victor Trip maakte voor onze historische kalender 1964. 9

Wilton Fijenoord Nieuws | 1965 | | pagina 11