T*" 'tfm, Hr. Ms. pantserschip „De Ruyter". S.s. „Foreland"één van de door „Wilton" op spe culatie gebouwde schepen. ten wordt de „Olympia" van admiraal Dewey in ere gehouden en zijn vele historische sche pen bewaard gebleven. Japan herstelde de „Mikasa" van admiraal To go - en dit zijn slechts enkele voorbeelden uit vele. Evenals in Arnhem een openluchtmuseum van onder andere oude boerderijen werd ingericht, zou een dergelijk museum van schepen kunnen worden gevormd bij het Marine-etablissement te Amsterdam of in één van de oude havens aan het IJsselmeer of op de Zuidhollandse eilanden. Zo maar een gedachte De tweede foto die ik ontving, is van het pant serschip „De Ruyter", eveneens een oude be kende in onze rubriek. Dit miniatuur slagschip, dat in feite een kustverdedigingsschip was met groter vaarbereik, maakt op deze afbeelding de indruk een volwaardige oorlogskolos van het pre-dreadnought type te zijn. Met een deplacement van éénderde van dat van het pantserschip „Kniaz Suvoroff" van admi raal Rozhestvensky of van de „Mikasa" van admiraal Togo, kwam de „De Ruyter" meer overeen met de drie goloshes of strijkijzers van de „Ushakoff'-klasse, die Rozhestvensky ter versterking van zijn Russisch eskader werden nagestuurd, doch die het noodlot van Tsu-Shi- ma niet vermochten af te wenden. Vervolgens een foto van de „Foreland", het schip dat in de twintiger jaren jarenlang in de „sloot" op onze werf te Schiedam lag en dat kort nadat het de bouwwerf verliet, op tragische wijze met man en muis verging. 10

Wilton Fijenoord Nieuws | 1965 | | pagina 12